Ședința de constituire a Institutului Româno-German „Ex fide lux” pentru Teologie, Știință, Cultură și Dialog

Vineri, 11 martie, la Centrul Mitropolitan din Nürnberg a avut loc ședința de constituire a Institutului Româno-German „Ex fide lux” pentru Teologie, Știință, Cultură și Dialog, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, a Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, precum și a unor teologi germani și români.

Institutul, cu sediul la Centrul Mitropolitan, s-a constituit din dorința mai multor teologi români și germani și la inițiativa Pastorului evanghelic Dr. Jürgen Henkel, cu scopul de a fi promovat mai bine dialogul teologic, dar și cel cultural între spațiul românesc și german, popularizând lucrări teologice românești în Germania, precum și lucrări teologice germane în România. De asemenea, pe viitor Institutul își propune să organizeze seminarii, conferințe și congrese interdisciplinare și în special pe teme teologice, istorice și culturale, să favorizeze proiecte sociale și de dialog între spațiul german și cel românesc, să organizeze excursii și alte manifestări cu scopul îmbogățirii culturale și spirituale reciproce.

La ședința de constituire a Institutului a fost stabilită conducerea, formată din: Dl. Prof. Dr. H.C. Herrmann Schoenauer, rector emerit al Diaconiei din Neuendettelsau – președinte, PS Sofian Brașoveanul – vicepreședinte și ÎPS Serafim – președinte al curatoriului științific.

Înființarea Institutului româno-german a coincis cu aniversarea a 26 de ani de slujire arhierească a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, momentul fiind sărbătorit în cadrul agapei frățești ce a urmat.

În urma adoptării statutului, în zilele următoare, Institutul va fi înregistrat oficial ca Asociație Non-Profit, la care sunt invitați să adere teologi români și germani, de confesiune ortodoxă, romano-catolică și luterană.