“Astăzi la Florii” – Concert de muzică religioasă în Biserica Sf. Ștefan cel Mare din Viena

De Duminica Floriilor, când Biserica prăznuiește Intrarea Domnului în Ierusalim, slujitorii altarului și credincioșii Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena L-au întâmpinat la rândul lor pe Cel ce vine întru numele Domnului. De dimineață, la slujba Utreniei și a Sf. Liturghii, membrii grupului coral „Synavlia” din Cluj-Napoca I-au cântat „Osana”, transpunând pe toți cei prezenți într-o atmosferă înălțătoare de rugăciune.

Copiii parohiei din Viena, prezenți în număr mare la dumnezeiască Liturghie, I-au oferit ramuri verzi și puritatea prunciei lor, si au luat în schimb, alături de cei mai în vârstă, darul neprețuit pe care îl primesc în fiecare Sfântă Liturghie: și-au luminat cu toții haina sufletului prin împărtășirea cu Trupul si Sângele „Celui ce S-a smerit pentru noi până la moarte, și încă moarte pe Cruce”.
După-amiaza, cu mic cu mare, credincioșii s-au strâns din nou în biserica ce-și așteaptă înveșmântarea în haina picturală. Tăcerea a fost întreruptă de glasurile copilașilor din corul „Heruvimii” al parohiei, pregătit de Prof. Dr. Theodore Coresi, acompaniat de Konstantin Scripcariu (8 ani) la vioară și Ștefan Nuțu (16 ani) la pian. Au urmat corala mare a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” și părintele diacon Alin Buliga, iar în final armoniile cvartetului „Synavlia” au inundat simțurile tuturor celor de față, pregătindu-i pentru săptămâna de intensă trăire duhovnicească, care a început.
Parintele Emanuel Nuțu a mulțumit tuturor celor care au venit, de aproape sau de departe, la acest frumos eveniment, seara încheindu-se cu „nori de mulțime, cu copii si tinerime” cântând într-un glas „Sfinte Dumnezeule, Sfinte Tare, Sfinte fără de moarte, miluieste-ne pe noi”.

Știre și foto preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena