Slujbă arhierească și hirotonie întru preot la Osnabrück

Duminică, 17 Aprilie 2022, la Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Biserica Ortodoxă Română din Osnabrück, avându-l ca ocrotitor pe Sfântul Teodosie de la Mănăstirea Brazi, a primit vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim,care a oficiat Sfânta  Liturghie  Arhierească, în cadrul căreia a fost Hirotonit întru preot diaconul Nicolae Claudiu Țârlea.

La Sfânta Liturghie Arhierească a participat părintele Paroh Bogdan Ionel Ilie și diaconii Dumitru Dura (secretar eparhial), Cezar Dascălu și Nicolae Claudiu Țârlea (Parohia Osnabrück), ultimul dintre aceștia fiind hirotonit preot, la momentul liturgic rânduit.
Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul  Părinte Mitropolit Serafim, a mulțumit părintelui Paroh Bogdan Ilie, pentru frumoasa activitate pastorală, pe care o are de peste 6 ani, pentru dragostea cu care îi înconjoară pe oameni și nu în ultimul rând pentru implicarea în foarte multe activități pastorale. Părintele Mitropolit, a subliniat de asemenea si frumoasa colaborare cu teologii care se găsesc în această Parohie.
În cuvântul de învățătură pe care l-a rostit, ÎPS Sa a subliniat importanța pocăintei, a conștientizării păcatelor pe care toți credincioșii trebuie să o aibe, printr-un foarte important proces de conștiință, finalizat cu o spovedanie conștientă și asumată. De asemenea, Mitropolitul Serafim  a pus la inima credincioșilor,   încredințarea oamenilor cu totul în voia lui Dumnezeu, pentru că numai Bunul Dumnezeu știe cel mai bine ce este de folos omului, așa cum însuși Mântuitorul Iisus Hristos S-a lăsat cu totul în voia Tatălui Ceresc în Grădina Ghetsimani, când S-a rugat cu lacrimi de sânge și a exclamat: „Părintele Meu, de este cu putință, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiești!”
Cu prilejul acestui Praznic Împărătesc și acestui minunat eveniment, Părintele Paroh Bogdan Ionel Ilie, a mulțumit Înaltpresfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru vizita, împreuna slujire și dragostea cu care îi înconjoară pe oameni, de fiecare dată când se găsește în mijlocul lor. De asemenea, Părintele Paroh Bogdan Ionel Ilie, a mulțumit celor de la strană, avându-l în frunte pe teologul George Nicolae  Ștefan, precum si tuturor celor care s-au implicat în organizarea și buna funcționare a acestui frumos eveniment.

A consemnat Pr. Nicolae Claudiu Țârlea