Atelier de creaţie la Biserica Sf. Antonie din Viena

Pr. Dr. Ioan Moga, Viena

În preajma zilei de 1 martie, la Biserica Sf. Antonie s-a desfăşurat, la inițiativa doamnei preotese Patricia Moga, un atelier de creaţie în cadrul căruia copii, tinere, mame şi bunici au confecţionat mărţişoare. Intuiţia artistică şi îndemânarea manuală a participanţilor mici şi mari au făcut ca rezultatele să fie deosebit de frumoase.

Ca şi în cazul şezătorilor de Crăciun, în care s-au confecţionat podoabe şi felicitări, şi de data aceasta, mărţişoarele au fost prezentate duminică, 28 februarie, credincioşilor veniţi la Biserică, existând posibilitatea de a fi achiziţionate.
La final, spre bucuria străduitorilor, toate cele peste 150 de mărţişoare au fost cumpărate de credincioși, iar banii strânşi au fost donaţi Bisericii de către Comitetul de femei, pentru strângerea de fonduri extrem de necesare plătirii ratelor şi lucrărilor care se desfăşoară la Biserica noastră.
Le mulţumim participanţilor pentru acest efort şi ne pregătim deja pentru următorul atelier de creaţie şi recreaţie!