Asistență duhovnicească pentru românii din insula Borkum

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim şi din încredinţarea Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanu, Episcop Vicar, în zilele de 18 şi 19 februarie părintele Marius Cristea, Protoiereu pentru Germania de Nord a vizitat comunitatea de români din insula Borkum, situată la Marea Nordului, în apropierea graniței cu Olanda, unde a slujit Sfântul Maslu și a participat la o seară duhovnicească.

Insula Borkum, un loc pitoresc în mijlocul Mării Nordului, este o destinație turistică la care se ajunge după o călătorie de două ore cu feribotul  din orașul Emden.
Românii aflați în insulă sunt veniți din toate părțile țării, ajunși atât de departe pentru un trai mai bun, unii din ei având câte 2-3 locuri de muncă. Majoritatea lor lucrează în industria hotelieră, restaurante, cofetării dar şi în amenajări interioare în hoteluri. În insula Borkum trăiesc permanent peste 70 de  români, iar în sezon (aprilie-septembrie) peste 700 de suflete.
În după-amiaza zilei de vineri Părintele Marius Cristea a spovedit câteva persoane, iar apoi a săvârșit în încinta bisericii catolice din insulă. Slujba Sf. Maslu, după care a urmat o seară de convorbiri duhovnicești, care a adus momente de bucurie  şi mângâiere atât pentru preot cât şi pentru credincioșii adunați.
În vederea unei eventuale întemeieri a unei misiuni sau a unei parohii ortodoxe românești pe această insulă, părintele Marius Cristea va efectua o nouă vizită pastorală în săptămâna premergătoare Floriilor (21-22 Aprilie), când va spovedi şi va săvârşi Sfânta Liturghie, pentru mângâierea credincioșilor în Postul cel Mare și ca o pregustare a bucuriei Învierii Domnului.