Atelierul „Ai copil. Învață să fii parinte!“ la Konstanz

În perioada 8-11 mai 2015 comunitatea parohială „Pogorârea Sfântului Duh” din Konstanz s-a bucurat de prezența monahiei Sofronia, de la Centrul de formare și consiliere Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Iași. Maica a condus două ateliere, ambele grupate sub motto-ul „Ai copil. Învață să fii părinte!“. Maica Sofronia nu se află la prima vizită la Konstanz. Domnia ei a mai fost prezentă aici în octombrie 2014. Așa cum ne-a mărturisit, acum revine cu mare bucurie, ca printre prieteni dragi.

 

Primul dintre grupurile formate este cel al persoanelor aflate la primul contact cu astfel de ateliere, iar cel de-al doilea a fost constituit din persoanele care au participat deja la prima parte (octombrie 2014). Considerând împreună cele două grupuri, numărul participanților s-a ridicat la aproximativ 40 de persoane. În ambele grupuri, au existat părinți, ba chiar și copii veniți împreună cu părinții, viitori părinți, însă și persoane fără copii. Și distribuția de vârstă a participanților a fost una interesantă, încadrându-se între 15 și 60 de ani.

Tematica din cadrul grupului de începători a fost: limbajele dragostei în comunicarea părinte-copil,  iar grupa celor „avansați” s-a preocupat cu gestionarea stărilor de conflict din procesul de educație. Teoria pe care maica a prezentat-o se bazează pe numeroase studii științifice, pe propria experiență de predare în sistemul școlar și, nu în ultimul rând, pe rugăciune ca instrument de lucru al fiecărui creștin. Exemplele au fost numeroase, bine alese și prezentate cu umor. Jocurile de rol au fost propuse chiar de participanți și au contribuit la o bună înțelegere a principiilor teoretice. Pe parcursul atelierelor, maica a raspuns permanent întrebărilor din partea participanților legate de cazuri concrete.

Următoarea vizită a maicii Sofronia ar putea fi chiar în toamna acestui an. Cu această ocazie, grupurile deja formate vor putea continua. Sunt însă bine primiți și începători în meseria de părinți, care vor forma un nou grup.

Îi mulțumim monahiei Sofronia pentru lucrarea Sfinției Sale și o așteptăm cât mai curând să revină în mijlocul nostru. De asemenea, îi mulțumim părintelui Ionel Nemeș, doamnei preotese Eugenia Nemeș și Teodorei Nemeș pentru eforturile organizatorice, fără de care evenimentul nu ar fi putut avea loc.

A consemnat Ștefan Arghir, Konstanz