Cercetători în studierea Răsăritului creștin, în vizită la Nürnberg

 Sâmbătă, 9 Mai, Mitropolia din Nürnberg a avut ca oaspeți un distins grup de profesori, asistenți și cercetători, specialiști în teologia și istoria Răsăritului Creștin, membri ai Societății pentru Studiul Orientului Creștin (Gesellschaft zum Studium des Christlichen Ostens). Vizita lor s-a înscris în programul conferinței anuale, care a avut loc în 8-9 mai la Akademie Caritas-Pirckheimer Haus din Nürnberg și a fost dedicată comemorării genocidului împotriva armenilor, din 1915.

În după-amiaza zilei de sâmbătă, 9 mai, grupul de specialiști în studiul teologiei și istoriei Răsăritului Creștin au vizitat Centrul Mitropolitan din Nürnberg, au admirat fresca catedralei mitropolitane „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir”, opera maestrului Grigore Popescu-Muscel, care prezintă particularități în ceea ce privește măiestria artistică dar și în programul iconografic, incluzând reprezentarea Arborelui Vieții, în care au fost zugrăviți sfinți ai începuturilor și contemporani, precum și frescele dedicate mărturisitorilor creștini din veacul trecut și marilor Părinți duhovnicești ai României.
Printre membrii GSCO prezenți s-au numărat Prof. Dr. Karl Pinggéra (Universitatea Marburg), președintele societății, Prof. Dr. Theresia Hainthaler (Institutul St. Georgen, Frankfurt), Prof. Dr. Hacik Gazer (Universitatea Erlangen, Prof. Dr. Athanasios Vletsis (Universitatea München) și Dr. Andreas Ellwardt (Universitatea Hamburg). Toți cei prezenți au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, cunoscut în lumea teologilor germani pentru implicarea în dialogul interconfesional. În prezent, 20 de teologi români din cadrul Mitropoliei, în parteneriat cu Universitatea din Marburg, reprezentați de Prof. Dr. Karl Pinggéra și Pr. Lect. Dr. Ovidiu Ioan, participă la un proiect de popularizare și traducere a unor scrieri ale marilor duhovnici români ai secolului XX.
Societatea pentru Studiul Orientului Creștin (Gesellschaft zum Studium des Christlichen Ostens) s-a înființat în 2001 ca grup de lucru al cercetătorilor de la universitățile și institutele de limbă germană și al cercetătorilor privați, interesați de studiul creștinismului răsăritean și al Bisericilor Ortodoxe. GSCO reunește teologi, filologi, cercetătări și reprezentanți ai bisericilor creștine de diferite confesiuni, interesați de consiliere reciprocă și schimb de experiență. Grupul se reunește anual într-un oraș german, când are loc o conferință tematică, anul acesta fiind dedicat cercetării genocidului armean din 1915. De asemenea, societatea GSCO oferă o dată la doi ani un premiu pentru susținerea unor proiecte de cercetare, laureatul din acest an fiind PD Dr. Mihai-D. Grigore, cercetător la Leibniz-Institut für Europäische Geschichte din Mainz, pentru lucrarea sa de habilitare, intitulată Neagoe Basarab – Princeps Christianus. Christianitas-Semantik im Vergleich mit Erasmus, Luther und Machiavelli (1513—1523).