Atelierul de Mărțisor – Dor de Tradiții în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Peste 120 de copii au frecventat atelierul dedicat Mărtișorului în acest an, la a doua ediție, în cadrul Școlii Parohiale a Bisericii „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.

Într-o lume încercată de multă neliniște, dar în care încă mai luminează chipul fericit și puritatea sufletului de copil, încercăm să ducem mai departe tradiția frumoasă a mărțișorului și dorim, ca și prin aceasta, să învățăm să păstrăm și să promovăm ceea ce avem mai bun în sufletul nostru.

Am primit cu bucurie inițiativa tânărului Manaen Paul de a fi împreuna cu Doamna pedagog Carmen Șereș, organizarori ai celui de-al doilea atelier de Mărțișor în cadrul Școlii noastre Parohiale, la care au participat copii din comunitatea românească extinsă a Vienei.

Atelierul a început printr-o frumoasă prezentare a tradiției mărțișorului, realizată de către etnologul Dl. Răzvan Roșu, care le-a mai prezentat copiilor și le-a cântat din fluierul și tulnicul românesc.

După-amiaza zilei de sâmbătă a continuat cu realizarea mărțișoarelor, a coșulețelor cu flori sau a felicitărilor pentru mama, copiii fiind ajutați de pedagogi și voluntari. Ne-am bucurat și de prezenta doamnei Melania Blendea de la Ambasada României la Viena.

Le mulțumim tuturor celor care au ajutat la organizarea și buna desfășurare a acestui atelier și vă dorim o primăvară plină de bucurii!

art. de Pr. Emanuel Nuțu

Foto: Pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena