Sute de mărțișoare realizate de copii pentru pictura Bisericii „Sf. Antonie” din Viena

Ca în fiecare an, în sâmbăta dinaintea zilei de 1 martie, la Parohia Sf. Antonie din Viena a avut loc atelierul de mărțișoare, coordonat de doamnele Claudia S., Nicoleta L. și Dana O., împreună cu multe alte mămici harnice. La atelier au participat peste 50 de copii din cadrul Școlii Parohiale.

Atelierul a fost însoțit de o introducere etnografică în tradiția Mărțișorului atât din România, cât și din alte țări vecine, prezentată de doamna Dana Orelețchi. Toată după-amiaza cei mici au meșteșugit diferite modele de mărțișoare, care s-au adăugat celor deja confecționate de comitetul de femei al Parohiei.

Fiecare copil a luat un mărțișor pentru cei de acasă, restul lăsându-le pentru bazarul de duminică.

În urma donațiilor primite pentru sutele de mărțișoare făcute cu multă dragoste s-a strâns suma de 985,00 Euro – pentru pictura Bisericii.

A consemnat: Patricia Moga, www.sfantonie.at