Au apărut calendarele bisericești pentru anul 2024

În 2024 se împlinesc 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, ziua de referință pentru acest jubileu fiind 5 iunie 1994, când a avut loc întronizarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. Având în vedere acest moment aniversar, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului a editat calendarele bisericești pentru anul 2024, în cele patru formate deja cunoscute: calendarul-spirală (de perete);  calendarul-filă (de perete), calendarul-agendă (cuprinzând rânduieli bisericești, precum și datele de contact ale bisericilor și slujitorilor din Arhiepiscopia noastră), respectiv calendarul de birou (cu spirală). Acestea sunt inscripționate cu logo-ul aniversar „30 de ani – Aniversare Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord”.

Pe lângă zilele de sărbătoare și cele obișnuite, însemnate cu sfinții importanți, după indicațiile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu sfinții proprii Bisericii noastre locale (însemnați cu culoare albastră) și cei mai cunoscuți dintre Sfinții Apusului, importanți pentru comunitățile ortodoxe românești din Germania, Austria și Luxemburg (însemnați cu culoare verde), toate calendarele conțin rânduieli bisericești (zile de post și posturi de peste an, zile aliturgice și cu diferite liturghii, zile în care nu se săvârșesc parastase, zile și date importante, sărbători bisericești și naționale, zile și perioade în care nu se săvârșesc nunți).

Cele patru formate ale Calendarului Creștin Ortodox au fost tipărite cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, la Tipografia ARTA S.R.L. din Cluj-Napoca, fiind îngrijite de Protos. Ioan Popoiu, consilier administrativ-bisericesc și Pr. Emanuel Nuțu, consilier cultural.

Câteva detalii despre cele patru formate de calendar

  • Calendar Creștin Ortodox 2024 (de perete, cu spirală), 6+2 file de 47×32 cm, cu imagini de interior și exterior ale bisericilor aflate în proprietatea Mitropoliei, precum și o filă față/verso cu datele de contact ale bisericilor și slujitorilor din Arhiepiscopie. Pe copertă este înfățișată fresca de pe peretele de răsărit din altarul Catedralei Mitropolitane de la Nürnberg;
  • Calendar Creștin Ortodox 2024 (de perete, filă), 26×48 cm, cu icoana Mântuitorului Iisus Hristos – Marele Arhiereu din altarul Catedralei Mitropolitane de la Nürnberg;
  • Calendar Creștin Ortodox 2024 (agendă, broșat), 16,4×9,50 cm, 100 file, cuprinzând rânduieli bisericești, rugăciuni la toată vremea, calendarul propriu-zis, organigrama Arhiepiscopiei, precum și datele de contact ale bisericilor și slujitorilor din Arhiepiscopie. Pe copertă este înfățișată icoana Mântuitorului Iisus Hristos – Marele Arhiereu din altarul Catedralei Mitropolitane de la Nürnberg;
  • Calendar Creștin Ortodox 2024 (de birou, cu spirală), 20×11 cm, 12 file cu copertă și suport biguit. Pe fața fiecărei pagini sunt înfățișate interioare (catapetesme) ale bisericilor aflate în proprietatea Mitropoliei, precum și sfinții cei mai reprezentativi din fiecare zi; pe verso este cuprins calendarul extensiv al fiecărei luni. Pe copertă se află imaginea Catedralei Mitropolitane de la Nürnberg.

 

Calendarele pot fi procurate, de la finalul lunii octombrie 2023, de la pangarele tuturor parohiilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.