Slujire arhierească la biserica „Învierea Domnului” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena

Credincioşii din Viena, alături de părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, au trăit clipe de bucurie duhovnicească și spiritualitate românească în Duminica a 23 după Rusalii când Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului și Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord au săvârșit Sfânta Liturghie arhierească la biserica  „Învierea Domnului” și  „Sfântul  Apostol  Andrei”. Printre oaspeții de seamă s-a numărat și Excelența Sa, domnul Emil Hurezeanu Ambasador al României în Republica Austria.

Ca dar și odor spiritual din Transilvania, Părintele Mitropolit Laurențiu al Ardealului a adus o părticică din moaștele Sfântului Ierarh Andrei Șaguna Mitropolitul Transilvaniei precum și setul de engolpioane și bedernița Sfântului Andrei al Transilvaniei.

În cuvântul de învățătură, ÎPS Serafim a subliniat faptul că fiecare dintre noi suntem ispitiți de duhurile necurate: „Nu le vedem dar le simțim când acceptăm ispita lor. Lupta noastră este sa deosebim duhurile care ne ispitesc. Viața creștină e o viață de luptă.”

În cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit Laurențiu a vorbit despre însemnătatea cinstirii Sfântului Andrei Șaguna  explicând viața sfântului care a adus o  reînnoire a vieții sociale și spirituale din Transilvania. De asemenea, a făcut o analogie și o trimitere la Anastasia Șaguna, mama sa, cea care a pus în sufletul lui toate valorile credinței ortodoxe.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu a oferit Ordinul pentru laici „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” Excelenței sale, domnului Emil Hurezeanu Ambasador al României în Austria, precum și domnilor Nicolae Berola și Georgel Popa.

Articol și imagini: Costin Chesnoiu – preluate de pe pagina de internet a Mitropoliei Ardealului