Au început lucrările de pictură la biserica de lemn din Bonn

Cu ajutorul Domnului, în toamna anului 2019 a început pictarea bisericii de lemn de la Bonn, potrivit unei tehnici specifice acestui tip de lăcașuri de cult. Proiectul picturii a fost întocmit în urma unei colaborări cu cu Centrul Mitropolitan, iar apoi înaintat spre aprobare finală Comisiei pentru Pictură Bisericească a Patriarhiei Române.

Lemnul este un organism viu și rămâne ca atare, chiar și după ce îi adăugăm valoare utilă. Când este expus la umiditate și schimbări de temperatură, anumite tipuri de lemn se umflă sau se micșorează, într-o măsură mai mare sau mai mică. Drept urmare, tehnica este una complexă, mai exact se vor aplica pe lambriuri mai multe straturi de clei special (de origine animală), apoi se va lipi panza de cânepă amestecată  cu in, pânză cu proprietăți elastice adaptată la eventualele transformari suferite de lemn.

Ulterior se va „grundui” , mai exact se vor aplica mai multe straturi de praf de cretă amestecat cu clei. Odată șlefuită  întreaga suprafață,  va urma pictura direct pe pânză, în tehnica tempera, proprie stilului popular maramureșean din secolele 17-18, specific bisericilor de lemn din Maramureș. 

Lucrările au fost încredințate echipei de pictori conduse de Dl. Octavian Ciocsan, un cunoscut restaurator și pictor din România.  Bârsana, Desești, Cucuceni, Sighet, Rozavlea sunt doar câteva biserici de lemn pictate și/sau restaurate de echipa sa.

Părintele Protosinghel Ghelasie Păcurar, Consilier al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului a efectuat în 26 noiembrie  o scurtă  vizită in   șantierul dedicat pregatirii „suportului” pentru pictura murală. 

Preot Paroh Cătălin Preda