Augsburgul în prăznuire cu arhierească slujire

În cea de-a doua zi de Crăciun, când se prăznuiește Soborul Maicii Domnului, Mitropolitul Serafim a poposit din nou, ca în fiecare an în mijlocul credincioșilor din parohia „Sf. M. Mc. Ștefan” din Augsburg. Bunul păstor a făcut acest popas sărbătoresc spre a cinsti și prăznui în avans pe ocrotitorul comunității românești ortodoxe din sud-vestul Bavariei.
În biserica „Don Bosco”, acolo unde, cu ajutorul Bunului Dumnezeu și a Sfântului ocrotitor, de la anul își vor avea permanent locul de slujire, credincioșii au participat la Sfânta Liturghie, slujită cu adâncă simțire de IPS Serafim. Din sobor au făcut parte și preoți și credincioși din parohiile învecinate, desprinse natural prin evoluția exponențială a numărului românilor ortodocși, din matca pastorală a Augsburgului. Solemnitatea liturghisirii a fost completată de momentul hirotonirii unui nou diacon, teologul Marius Bunduc, confirmând încă odată vocația formator-pastorală a preotului paroh Ciprian Aurel Suciu, coordonatorul cercului preoțesc zonal.
În cuvântul său, Mitropolitul Serafim s-a referit la ocrotitoarea lucrare a Maicii Preacurate în viața credincioșilor și a copiilor, făcând o scripturistic-elocventă paralelă între darul maternității și binecuvântarea lui Dumnezeu, respectiv între păcatul pruncuciderii săvârșit odinioară de regele Irod și suferințele societății contemporane, care își atrage blestemul prin vărsarea sângelui nevinovaților prunci.

Răspunsurile la strană au fost date de corul parohiei, ale cărui devotament și talent sunt puse în lucrare de membrii și de coordonatorul acestuia, Gheorghe Lateș. Ziua s-a încheiat cu o agapă organizată de membrii consiliului parohial și a comitetului de femei, sub minuțioasa îndrumare a doamnei preotese Bianca Maria.