A treia zi a prăznuirii Nașterii Domnului, la Offenbach

Parohia „Sf. Ier. Nicolae”  a prăznuit pe Sfântul Arhidiacon Ștefan printr-o slujbă deosebită, oficiată de IPS Părinte Mitropolit Serafim, înconjurat de preoți ai Protopopiatului Germaniei de Centru-Vest și Luxemburg, împreună cu părintele protopop Ștefan Anghel.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a încurajat preoții și credincioșii prezenți să se dedice proiectelor de ajutorare a copiilor școlari defavorizați, preîntâmpinând abandonul școlar pe motiv de lipsuri materiale.

Cu acest prilej, ierarhul a binecuvântat icoanele iconostasului nou confecționat în cel de-al doilea spațiu de slujire al parohiei.
Sfânta Liturghie a fost urmată apoi de ședința preoților din Protopopiatul Germaniei de Centru-Vest și Luxemburg, care cuprinde parohiile românești din landurile germane Hessen, Rheinland-Pfalz și Saarbrücken, precum și din Ducatul Luxemburg.