Binecuvântare la sfârșit de an în Parohia „Buna Vestire” din Kassel

Sfârșitul anului 2019 a fost marcat în Parohia „Buna Vestire” și „Sf. Proor. Ilie Tesviteanul” din Kassel de momente pline de binecuvântare, prin vizita ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, care a hirotonit un nou diacon pentru comunitatea din nordul landului Hessen, păstorită de aproape șase ani de părintele dr. Ovidiu Ioan.

Sâmbătă, 28 decembrie, Ierarhul a slujit Taina Sf. Maslu împreună cu părintele paroh și cu PC Pr. Viorel Dârdâiac (Parohia Fulda) și preoți oaspeți din România. Ca de fiecare dată, slujba de binecuvântare a fost urmată de o Seară duhovnicească, în care au avut loc discuții pe diferite teme de interes duhovnicesc între Mitropolitul Serafim și credincioșii prezenți.

A doua zi (29 dec.), în ultima duminică a anului, ÎPS Serafim a slujit Sf. Liturghie arhierească împreună cu părintele paroh, Pr. Dr. Ovidiu Ioan și oaspeții din seara precedentă. În cadrul slujbei a avut loc hirotonia întru diacon a teologului Bogdan Adrian Bec, care înainte a îndeplinit slujirea de cântăreț al parohiei din landul Hessen. Slujba s-a încheiat cu tradiționala agapă românească.