Slujbă de Anul Nou și hirotonie de preot la Berlin

La trecerea dintre ani, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vizitat pe românii ortodocși din Berlin, fiind între 31.12.2019 și 2.01.2020 în vizită pastorală în Parohia ortodoxă română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, unde a hirotonit un nou preot pentru viitoarea parohie ce se va înființa întru slujirea românilor din landul Mecklemburg-Vorpommern.

Înaltpreasfinția Sa a slujit în noaptea dintre ani tradiționala slujbă de „Te Deum” (slujbă de laudă și mulțumire aduse lui Dumnezeu). În prima dimineață din noul an, ÎPS Serafim a slujit Sf. Liturghie împreună cu Părintele paroh, P. Cuv. Protosinghel Clement Lodroman, Pr. Ionuț Dragoș Manu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin), Pr. Nicolae Chiș, Pr. Nectarie (Mănăstirea din Băile Herculane) Protos. Athanasie Ulea (Parohia „Sfântul Vitus și Sfântul Ștefan cel Mare” din Chemnitz) și Diacon Dr. Ionuț Bancilă.
În cadrul slujbei arhierești, ÎPS Serafim l-a hirotonit întru preot pe diaconul Bogdan Negru-Aman pe seama parohiei în formare din Greifswald, care va avea hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sf. Ier. Iosif de la Partoș”.

Mai multe fotografii, pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Arhangheli” din Berlin.