Binecuvântarea copiilor și tinerilor la München, la început de an școlar

An de an la München, în luna septembrie sunt săvârșite rugăciuni de binecuvântare pentru copii și tineri, la început de an școlar. Anul acesta slujba de Tedeum a fost săvârșită  duminică, 18 septembrie 2022, în Parohia „Nașterea Domnului” și „Sf. Parascheva” din München, de către părintele paroh dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și diaconul Nicolae Canciu. Cereri pentru copii și tineri au fost făcute și-n cadrul Sf. Liturghii. Mulți dintre aceștia, la momentul potrivit din Sfânta Liturghie, s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

Așa cum ne-a relatat pr. paroh Alexandru Nan:

„În cadrul Parohiei noastre („Nașterea Domnului” și „Sf. Parascheva “din München) funcționează din anul 2015 o “Școală de Română” (parohială), fiind oferite ore de Religie, Limba română, Istoria României, dar și alte activități cum ar fi: cor pentru cei mici, curs de chitară, cusut pe etamină, confecționatul mărțișoarelor etc.

Și-n acest an, ca și-n ultimii doi, activitățile au fost susținute financiar printr-un program derulat sub patronajul Ministerului Românilor de Pretutindeni. Unele cursuri se desfășoară în mediul online, iar altele, cum este și normal, numai cu prezență fizică“.

Cursurile Școlii de Română pentru anul școlar 2022/23 au fost reluate sâmbătă, 17 septembrie. Înscrierea copiilor se mai poate face, atât la pr. paroh Alexandru Nan (pr.alexandrunan@yahoo.de), cât și la doamna profesoară Luminița Orha, coordonatoarea acestei școli (orhalumi@yahoo.com).

Ceremonii la începutul anului școlar au avut loc și la Viena, în Parohiile „Sf. Ap. Andrei”, „Sf. Antonie cel Mare” și „Sf. Ștefan cel Mare”.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Rugăciune pentru copii la început de an școlar

„Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu cel viu, ajută-mi să treacă cu bine acest nou an şcolar ce se începe în această zi. Cel ce ne-ai cerut să fim înţelepţi ca şerpii şi blânzi ca porumbeii, luminează-ne cugetele să învăţăm ceea ce trebuie, ca să fim bine pregătiţi pentru viaţa care ne aşteaptă. Tu ştii ce e bine şi ce e rău. În mâinile Tale sunt vieţile noastre. Crezând că ne este de folos să ieşim încununaţi cu cunoştinţe din această şcoală, Te rugăm să arăţi şi de această dată puterea ajutorului Tău. Dar să nu fie după voia nostre, Doamne, ci după voia Ta cea sfântă, că Tu ne iubeşti şi ştii ce ne este cu adevărat de folos.

Doamne, ajută-ne pe noi să nu căutăm slava lumească, ce este degrab trecătoare, ci să căutăm vieţuirea curată şi sfântă, ca să dobândesc Împărăţia cerurilor. Vieţile oamenilor sunt pline de încercări. Ce folos vom avea dacă vom câştiga bunătăţile vremelnice, de nu le vom dobândi şi pe cele veşnice? Ce folos vom avea de ne vom lăuda în lumea aceasta, dacă faptele noastre nu sunt bineplăcute Ţie? Ajută-ne, Dumnezeule, că numai la Tine să căutăm împlinirea noastră şi să preaslăvim în vecii vecilor Numele Tău cel Sfânt, al Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh”. Amin.