Binecuvântarea elevilor la Biserica Sf. Antonie din Viena

 Duminică, 04 septembrie, după Sf. Liturghie, la Biserica Sf. Antonie din Viena preoţii Ioan Moga şi Viorel Ghera au săvârşit slujba de binecuvântare a elevilor la început de an şcolar. Veniţi în număr mare, elevii au rostit împreună rugăciunile începătoare, au ascultat Sf. Evanghelie şi s-au rugat pentru spor la învăţătură şi înţelepciune.

 

La final, ei au fost binecuvâtaţi cu Aghiazmă şi au primit în dar câte o iconiţă cu Sf. Antonie cel Mare, ocrotitorul bisericii, intonând cu glas puternic „La mulţi ani!” pentru dascăli, părinţi şi bunici. Cu această ocazie Pr. Ioan Moga a invitat pe copii şi tineri să participe activ la slujbele Bisericii. Ca încurajare, Vecerniile de sâmbătă seara vor fi în mod special dedicate implicării elevilor în citirea şi cântarea de la strană.

Pr.Dr. Ioan Moga