Hirotonie și evenimente culturale la Düsseldorf

Duminică, 4 septembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a săvârșit Sfânta Liturghie la Parohia „Sfânta Treime” din Düsseldorf în sobor de preoți și diaconi, în cadrul căreia l-a hirotonit întru preot pe părintele diacon Costin Tudorache pe seama Parohiei „Sfântul Laurențiu și Sfânta Paraschiva” din Wuppertal. Din sobor au făcut parte părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, părintele ieromonah Siluan Cârstea, părintele Daniel Tudorache (Krefeld), arhidiaconul Martin Lissmann (Köln), diaconul Dumitru Dura (Nürnberg), diaconul Dimitrie Ursache (Dortmund), diaconul Ovidiu Cioară (Düsseldorf).

 

Evenimentul a fost încărcat nu doar de emoția candidatului la preoție, ci și de emoția credincioșilor care au asistat pentru prima oară la o slujbă de hirotonie întru preot.

În cuvântul de învățătură Înaltpreasfinția Sa a explicat rolul și roadele duhovnicești ale iertării aproapelui nostru, îndemnând ascultătorii să ceară de la Dumnezeu puterea de a ierta, de a binecuvânta, de a nu ține minte răul, virtuți fără de care omul nu poate ajunge la rugăciune curată și bineprimită înaintea Domnului. De asemenea Părintele Mitropolit și-a exprimat bucuria extinderii lucrării misionare a Bisericii noastre în landul Nordrhein-Westfalen prin înființarea a două noi parohii ortodoxe române în Krefeld și Wuppertal, care vor oferi asistență religioasă miilor de credincioși români aflați în orașele respective și în împrejurimi.

Evenimentul a fost urmată de o agapă frățească în timpul căreia credincioșii din parohia Düsseldorf l-au felicitat pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim cu ocazia aniversării sale.

Marți, 6 septembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a participat la evenimentul cultural organizat de Asociația Culturala Germano-Română „Atheneum” din Düsseldorf prezidată de doamna Livia Grama-Medilanski. Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit de o delegație din care au făcut parte părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, părintele ieromonah Siluan, părintele Cătălin Preda, părintele Daniel Tudorache, părintele Costin Tudorache, părintele arhidiacon Martin Lissmann și părintele diacon Ovidiu Cioară.  Părintele Mitropolit și-a exprimat public prețuirea aleasă pentru întreaga activitate interculturală pe care o desfășoară doamna Livia Grama Medilanski în Düsseldorf, care prin angajarea în apropierea celor două culturi oferă un exemplu viu de relaționare culturală între cele două țări.

Evenimentul de marți ocazionat de împlinirea a 150 de ani de la înființarea monarhiei constituționale în România i-a avut ca oaspeți de seamă pe Alteța Sa regală, principele Radu al României, pe Ministrul Afacerilor Externe, domnul Lazăr Comănescu, pe ambasadorul României la Berlin, domnul Emil Hurezeanu.

Un moment deosebit l-a reprezentat aducerea pe scenă a unei troițe lucrate în stil arhaic românesc, realizată de copiii de la Asociația „Copii Buni pentru Europa” sub îndrumarea domnului Sorin Suciu.

Părintele Protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu