Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ștefan cel Mare” din Viena și-a sărbătorit hramul principal

„Comuniune și credință”, așa ar putea fi rezumat hramul principal al Bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ștefan cel Mare” din Viena, unde sute de români stabiliți în capitala Austriei și împrejurimi au participat duminică, 23 iunie, la evenimentele prilejuite de această sărbătoare. Toți cei prezenți s-au rugat și s-au împărtășit de darurile Duhului Sfânt împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie și Vecernia plecării genunchilor.
În cadrul slujbei, dl. Ionuț Raicu a fost hirotesit ipodiacon, iar părintele diacon prof. dr. Teodore Coresi, coordonatorul Coralei „Sf. Ștefan cel Mare” și al corului de copii „Heruvimii” al parohiei, a fost hirotesit arhidiacon.
Ierarhul a apreciat foarte mult dezvoltarea armonioasă a Parohiei, pictura ce se realizează în tehnica fresco, profesionalismul Coralei și al membrilor stranei, activitățile școlii parohiale, precum și implicarea părintelui paroh Emanuel Nuțu în activitățile culturale la nivel de Mitropolie și a felicitat pe toți membrii comunității parohiale.

După slujbă, curtea bisericii a devenit loc de socializare pentru toți cei prezenți la hram. Credincioșii au luat parte la un moment artistic susținut de Corul de copii „Heruvimii”, urmat de lansarea Volumului „Lumina din Poveste”, realizat de tinerii parohiei sub coordonarea doamnei Adriana Ene.
Părintele Mitropolit a înmânat diplomele de sfârșit de an școlar copiilor care au luat parte la activitățile școlii parohiale și a binecuvântat echipa de fotbal “Valahia”, care a reprezentat Parohia la competițiile sportive din acest an.
Toți cei prezenți au servit preparate culinare tradiționale în cadrul agapei organizate de gospodine din parohie.

În după-amiaza zilei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a avut o întâlnire cu echipa de pictori condusă de dl. prof. Alexandru Nicolau, abordând teme legate de planul iconografic și etapele de pictură ce vor urma.

Știre și imagini prelate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.