Regal muzical la Viena, cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la înființarea Mitropoliei

După concertul susținut de Corul de copii și tineret „Maestra” din București la Teatrul Akzent din Viena (5 iunie), manifestările culturale din capitala Austriei prin care se sărbătoresc 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord au continuat vineri, 21 iunie, în Sala „Mozart” a renumitei Case de Concerte (Konzerthaus), cu un concert de gală performat de  Grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale și Orchestra Simfonică a Operei Naționale București. Acest moment festiv a fost organizat de Mitropolia noastră, prin strădaniile părintelui Emanuel Nuțu, consilier cultural, în colaborare cu Ambasada României în Austria și Institutul Cultural Român de la Viena, fiind finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Atmosfera de gală a fost prefațată de o recepție organizată în foaierul prestigioasei Konzerthaus, la care au participat alături de Mitropolitul Serafim și Dl. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Austria, numeroși români din Viena și din alte orașe ale Austriei, preoți și mireni, precum și oaspeți de seamă printre care IPS Arsenie, Mitropolit ortodox grec al Austriei,  ES Franz Scharl, episcop vicar al Arhiepiscopiei Romano-Catolice a Vienei, Dl. Alfons Kloss, președintele Fundației Pro Oriente, Dl. Stephan Leitner, directorul adjunct al Oficiului austriac pentru Culte, dar și alți înalți reprezentanți ai Bisericilor din Austria, episcopi, preoți, membri ai corpului diplomatic, oameni de cultură și reprezentanți din Germania ai Diasporei academice și de excelență. Cu toții i-au întâmpinat cu aplauze pe membrii Orchestrei Simfonice a Operei Naționale București, sub bagheta dirijorului Alexandru Ilie și pe psalții îndrăgitului Cor „Tronos” al Catedralei Patriarhale, dirijați de Arhidiaconul Mihail Bucă.

După o primă întâlnire cu Diaspora românească la München, în 30 mai, ca deschidere a lucrărilor Adunării Eparhiale Anuale, Orchestra și Grupul Psaltic au deschis acest al doilea concert, la Viena, cu imnurile de stat ale României și Austriei, apoi Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a salutat publicul invitat și a prezentat situația actuală a Bisericii Ortodoxe Române din Austria, organizată azi în 4 protopopiate și 31 de parohii, în slujba comunității românești, al doilea grup minoritar din țara central-europeană și a subliniat bunele relații ale Bisericii cu Statul Austriac și cu celelalte culte. Discursul Ierarhului a fost urmat de luarea de cuvânt a Excelenței Sale, Domnul Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Austria, care a evocat momentele premergătoare înființării Mitropoliei precum și rolul important al Bisericii, în ultimii 30 de ani, pentru Diaspora românească.

Concertul a continuat cu o serie de cântece patriotice (Nu plânge, Maică Românie, Avem o țară, Balada lui Iancu) interpretate cu măiestrie de psalții Catedralei Patriarhale, cu acorduri orchestrale inedite care au încântat publicul. Atmosfera sărbătorească a fost potențată și de intervenții solistice ale Părintelui Mihai Bucă (Balada lui Iancu) și Mariei Coman (Tatăl nostru, arm. Ciprian Porumbescu și Fecioară Maică..., compoziție a Sf. Nectarie al Eghinei), continuând cu un buchet de cântări bizantine, împărtășind auditoriului din armoniile sacre ale Bisericii Ortodoxe, publicul participând la frumoasa cântare prin intonarea imnului Apărătoare Doamnă

Orchestra Operei Naționale a încheiat regalul muzical cu  Balada pentru vioară și orchestră Op. 29, de Ciprian Porumbescu, Balada pentru vioară și orchestră, Op. 4A, de George Enescu și  Dansuri populare românești, de Béla Bartók. În încheiere, aleșii artiști au fost răsplătiți cu multe aplauze.

La ieșirea din sala de spectacol, participanții la concert au primit numărul aniversar al revistei eparhiale „Deisis”, tipărit cu sprijinul financiar al Secretariatul de Stat pentru Culte.

Concertul a fost transmis în direct de televiziunea Trinitas TV a Patriarhiei Române și Radio Trinitas.