Boboteaza pe malul Rinului, la Düsseldorf

Duminică, 7 ianuarie 2018, de ziua Sfântului Ioan Botezătorul, a avut loc în Düsseldorf slujba ortodoxă de binecuvântare a apelor Rinului oficiată de un sobor de preoţi ortodocşi români şi greci, prezidată de ÎPS Augoustinos, Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Grecești din Germania și președinte al Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania.

Înaltpreasfinția Sa a slujit în sobor de preoți din care a făcut parte arhim. Teofannis Lappas şi prot. Ioannis Psarakis din partea Bisericii Greceşti, precum şi pr. dr. Iosif-Cristian Rădulescu, protopop pentru landul Nordrhein-Westfalen şi diac. Ovidiu Marius Cioară, din partea Bisericii Ortodoxe Române. La finalul slujbei câțiva tineri curajoși au sărit în Rin pentru a prinde crucea aruncată în apă de Înaltpreasfințitul Augustinos. La evenimentul care reiterează o veche tradiție ortodoxă s-au aflat domnul Thomas Geisel, primarul capitalei Landului Nordrhein Westfalen, precum și Msgr. Ulrich Hennes, protopopul catolic al orașului Düsseldorf, ambii exprimându-și bucuria existenței în Düsseldorf a acestei tradiții religioase. La eveniment au participat numeroși credincioși ortodocși greci și români, bucuroși că pot păstra în continuare frumoasa tradiție de sfințire a apelor cu prilejul Bobotezei.

 
Prot. Iosif-Cristian Rădulescu, Düsseldorf