Sărbătoarea Bobotezei la Nürnberg

Praznicul închinat Botezului Domnului de către Sfântul Prooroc Ioan la Iordan, cunoscut şi ca „Epifania” sau „Teofania” (Arătarea Domnului), sau în popor ca „Boboteaza”, este una dintre cele mai aşteptate sărbători de către creștinii din Nürnberg. Cu această ocazie are loc o slujbă specială de sfinţire, numită „Sfinţirea cea mare a apei” sau „Agheasma mare” şi care se săvârşeşte numai în această perioadă a anului, semnificând reînnoirea oamenilor şi a întregii creaţii.

Anul acesta, credincioşi români și germani din Nürnberg şi împrejurimi au avut bucuria să aibă în mijlocul lor la Praznicul Bobotezei pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim care a săvârşit Sfânta Liturghie şi a predicat în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa unei mulţimi de credincioşi. 

{mp3}2018.01.06 Nurnberg predica la Boboteaza{/mp3}

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Serafim a explicat semnificația teologică a Botezului Domnului, așa cum se relatează în Evanghelia sărbătorii (Matei 3, 13-17), precum îndemnul la pocăință (întoarcerea la Dumnezeu) propovăduit de Sfântul Ioan Botezătorul. „Suntem cu toții chemați să ne întoarcem la Dumnezeu, să ascultăm glasul Sf. Ioan Botezătorul, să încercăm să ne adaptăm mintea și judecata noastră la judecata lui Dumnezeu. Pentru aceasta trebuie să cunoaștem Sf. Scriptură, cuvântul lui Dumnezeu, să cunoaștm conținutul credinței și așa încetul cu încetul exersând, cu rugăciune multă, cu post, cu nevoință, cu mersul la biserică, cu spovedanie cu Sf. Împărtășanie, ne schimbam și noi mintea și judecata după judecata lui Dumnezeu“. La momentul potrivit, mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine. După rugăciunea amvonului s-a ieşit în procesiune la Crucea din curtea Mitropoliei unde s-a săvârşit slujba de Sfințire a Apei sau „Agheasma Mare”, la care au participat o mulțime mare de credincioşi.

Agheasma Mare este luată în sticle curate de credincioşi de la biserici şi ţinută la loc de cinste în case. Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie când are loc  odovania Praznicului Botezului Domnului.