Praznicul Botezului Domnului la Nürnberg

Creştinii ortodocşi prăznuiesc pe 6 ianuarie Botezul Domnului Iisus Hristos, sărbătoare numită şi Epifania sau Dumnezeiasca Arătare. În popor sărbătoarea este denumită şi Boboteaza. Praznicul Botezului Domnului a fost întâmpinat cu multă bucurie şi de către românii ortodocşi din Nürnberg. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie şi a predicat în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa unei mulţimi de credincioşi.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinţia Sa a explicat importanța teologică a momentului Botezului Domnului, așa cum se relatează în Evanghelia sărbătorii (Matei 3, 13-17) şi despre ispitirea Domnului în pustia Carantaniei. La momentul potrivit, mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine. După rugăciunea amvonului, s-a ieşit în procesiune la Crucea din curtea Mitropoliei unde s-a săvârşit Agheasma Mare cu care au fost stropiţi credincioşii.

Agheasma Mare este luată de credincioşi de la biserici şi ţinută la loc de cinste în case. Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie – odovania praznicului.