Sărbătoarea Sfântului Ioan Botezătorul la Leipzig

Joi, 7 ianuarie, credincioșii ortodocși îl sărbătoresc pe Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului. Cu acest prilej, credincioșii români din parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Leipzig au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie arhierească alături de ÎPS Serafim și toți preoții români din protoieria Germaniei de Est, cu ocazia botezului pruncei Gabriela, cea de-a doua fiică a părintelui Sebastian Schipor de la Parohia „Buna Vestire” din Dresden.

Sfânta Liturghie a avut loc în capela recent amenajată de credincioșii români din Leipzig în incinta complexului achiziționat de parohie, unde se află în curs de construcție noua biserică și alte facilități. Alături de ÎPS Serafim au slujit PC Pr. Ioan Forga, protoiereu pentru Germania de Est și preot al românilor din Leipzig, P.Cuv. Protos. Clement Lodroman (Berlin), P. Cuv. Ierom. Athanasie Ulea (Chemnitz), PC Pr. Bogdan Buta (Erfurt) și PC Pr. Sebastian Schipor (Dresden) alături de diaconii Ioan Popoiu (Nürnberg) și Ioan Dragoș Manu (Berlin). Sfânta Liturghie s-a desfășurat după o rânduială specială, alcătuită pentru momentele în care se săvârșește totodată Tainele Botezului și Mirungerii. La momentul rânduit, prunca Gabriela, fiica părintelui Sebastian și al preotesei Lia a fost botezată de ÎPS Serafim și încredințată nașilor, părintele Ioan și preoteasa Veronica Forga.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a vorbit despre personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul, rolul lui în pregătirea venirii Mântuitorului, precum și cinstea de care sfântul se bucură ca model al vieții ascetice, al mărturisirii și răbdării, mai ales în rândul călugărilor.

După împărtășirea cu Sfintele Taine și sfârșitul Sfintei Liturghii, PC Prot. Ioan Forga a mulțumit Înaltpreasfințitului și tuturor preoților pentru participarea la acest moment sărbătoresc, precum și credincioșilor din Leipzig, dar și invitaților, sosiți de la Dresden pentru a fi alături de preotul lor în acest moment de bucurie. Toți cei prezenți au participat la agapa frățească organizată de parohia din Leipzig și familia părintelui Sebastian Schipor. În încheiere, PC preoți au participat la ședința Protopopiatului pentru Germania de Est, prezidată de ÎPS Serafim, la care s-au discutat probleme de interes duhovnicesc, pastoral și administrativ.