Botezul Domnului și sărbătoarea Sf. Ioan la Catedrala din Nürnberg

Pe 6 ianuarie, de sărbătoarea Botezului Domnului, românii ortodocşi din Nürnberg au participat în număr mare la Sfânta Liturghie și la slujba sfințirii apei, în ciuda temperaturilor foarte scăzute. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie şi a predicat în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa unei mulţimi de credincioşi.

 

Sărbătoarea, numită în popor și Boboteaza (adică „Botezul Domnului” în slavona veche) sau „Epifania” ori „Teofania” (adică „Dumnezeiasca Arătare”, din limba greacă) actualizează momentul în care Domnul Iisus Hristos a venit la Iordan și a fost botezat de către Sfântul Ioan, moment în care cerurile s-au deschis, Duhul Sfânt s-a pogorât asupra Lui în chipul unui porumbel, iar glasul Tatălui s-a auzit din cer spunând „Acesta este Fiul meu cel iubit, întru Care am binevoit”, motiv pentru care Biserica sărbătorește nu doar arătarea Domnului Iisus Hristos la Iordan, ci a întregii Sfinte Treimi.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Serafim a explicat importanța teologică a momentului Botezului Domnului, așa cum se relatează în Evanghelia sărbătorii (Matei 3, 13-17), precum mesajul pocăinței propovăduit de Sfântul Ioan Botezătorul, care anunța venirea Împărăției Cerurilor. La momentul potrivit, mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine. După rugăciunea amvonului, s-a ieşit în procesiune la Crucea din curtea Mitropoliei unde s-a săvârşit slujba specială de Sfințire a Apei sau „Agheasma Mare”, la care au participat câteva sute de credincioşi, în ciuda temperaturilor foarte scăzute.

Agheasma Mare este luată de credincioşi de la biserici şi ţinută la loc de cinste în case. Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie – odovania praznicului.

A doua zi, de sărbătoarea Soborului Sfântului Prooroc și Înaintemergător Ioan, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrală împreună cu slujitorii din Nürnberg, ținând un cuvânt de învățătură despre personalitatea Sfântului Ioan, al cărui mesaj de pocăință este cât se poate de valabil și azi, când puțini credincioși respectă învățătura creștină. Deși probabil marele prooroc ar avea un cuvânt chiar mai aspru pentru noi cei de azi, creștinii au nădejdea că prin pocăință adevărată, adică prin schimbarea vieții pot dobândi iertare de la Dumnezeu. Mărturisirea păcatelor prin Taina Spovedaniei este foarte importantă fiindcă îl ajută pe creștin să se smerească înaintea lui Dumnezeu și să își recunoască greșelile știute și neștiute.

La sfârșitul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a felicitat pentru ziua onomastică pe toți cei care poartă numele Sfântului Prooroc, precum și pe domnul arhitect Ion Ionescu – proiectantul, arhitectul și coordonatorul șantierului de construcție și renovare a bisericii, sălii de festivități și clădirilor istorice din incinta Centrului Mitropolitan.