Sfântul Ștefan, ocrotitorul parohiei românești din Augsburg

Sfântul Arhidiacon Ștefan este ocrotitorul românilor ortodocși din Augsburg de 22 de ani. Ca în fiecare an, la această dată credincioșii parohiei înființate în 1995 și-au sărbătorit hramul, având în mijlocul lor pe PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar.

 Prima slujbă românească a avut loc în Augsburg în anul 1995 de ziua Sfântului Arhidiacon Ștefan, motiv pentru care parohia și-a luat ocrotitor pe acest sfânt martir al Bisericii primare. Sărbătorirea hramului a devenit o tradiție a comunității, slujba având însă loc în cea de-a doua zi a Crăciunului, care este sărbătoare legală în Germania. 

La invitația părintelui paroh Ciprian Suciu și a comunității, PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Don Bosco, fiind înconjurat de un sobor de preoți din parohiile învecinate.

În predica Sa, Preasfințitul Sofian a vorbit credincioșilor atât despre activitatea și mucenicia Sfântului Ștefan, cât și despre Sfântul Nicodim de la Tismana, prăznuit în Biserica Ortodoxă Română în a doua zi de Crăciun. Cei doi sfinți sunt modele complementare pentru creștinii ortodocși care sunt chemați să practice un creștinism mărturisitor și sensibil la nevoile aproapelui.

După Sfânta Liturghie, invitații au fost găzduiți de parohie în sala de festivități a complexului catolic „Don Bosco”, unde pe lângă agapa frățească toți cei prezenți s-au bucurat de colindele grupului de copii „Clopoței”, care în acest an a încântat audiența în mai multe comunități românești din Bavaria. Concertul lor de colinde și cântece patriotice a fost urmat de interpretarea de melodii populare și dansurile tradiționale bănățene performate de ansamblul „Hora” al românilor din acest oraș (coregraf: Lazăr Strimbei).

La sărbătoarea parohială a fost prezentă și doamna Iulia-Ramona Chiriac, consul general al României la München, care a salutat pe cei prezenți și a rostit un cuvânt de încurajare pentru românii din Diaspora. Domnia Sa a apreciat activitatea autorităților în sprijinul românilor stabiliți în sudul Germaniei și a anunțat deschiderea, în curând, a unui nou consulat românesc la Stuttgart, urmând ca prin înființarea acestuia serviciile consulare să fie îmbunătățite.