Bradul Virtuților comunității parohiale din Salzburg

Arbore al vieții si al veșniciei, cu vârful îndreptat spre cer, bradul îl însoțește pe om în toate etapele existenței sale (naștere, cununie, moarte), iar prin forma sa triunghiulară este simbol al Sfintei Treimi. Anul acesta, pentru românii ortodocși din Salzburg, membrii unei familii mari, frumoase si unite, păstorite de Pr. Dr. Dumitru Viezuianu, bradul Crăciunului, în jurul căruia au primit vestea Nașterii Domnului, a mai căpătat o semnificație.

Lănțișoarele împletite în culorile iubirii (roșu), speranței (verde) și purității (alb) au împodobit brăduțul credincioșilor din Salzburg, iar locul globurilor a fost luat de inelușe de hârtie argintie și aurie pe care stau scrise cele mai frumoase lucruri care au izvorât de-a lungul anilor din sânul comunității. Se știe că oamenii de aici sunt credincioși, harnici, misionari, ospitalieri, se jertfesc pentru aproapele lor, iubesc și dăruiesc. Lumina stelei Betleemului ajunsă in acest an in comunitate a făcut ca virtuțile membrilor ei să strălucească și să împodobească bradul Crăciunului, care a fost numit sugestiv “Bradul Virtuților”, să se bucure de tot ceea ce au și au construit împreună și de toate darurile cu care i-a binecuvântat Dumnezeu. Iar pentru că pe măsură ce bradul era împodobit, numărul virtuților creștea, ne-am gândit să le ordonăm ca într-un dicționar, căci am găsit virtuți și calităti, cât pentru toate literele alfabetului.

Pășim in Noul An cu bucuria că ne-am mai îmbogățit cu un Crăciun frumos și cu speranța că vom înmulți virtuțile cu ajutorul lui Dumnezeu.

Prof. Mihaela Toader