Bucuria Crăciunului. Concert de colinde la München

 

Duminică, 18 decembrie 2016, după Sf. Liturghie, corul “Armonia” al Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” din München a susținut traditionalul concert de colinde în biserica comunității.

 

 

Duminica a început pentru Parohia Ortodoxă Română “Nașterea Domnului” din München cu Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, precedată de citirea unor psalmi. Sf. Liturghie a fost săvârșită de către pr. prot. Alexandru Nan, parohul comunității, în biserica de pe Blumen-Strasse, iar răspunsurile au fost date de corul «Armonia» al parohiei. În cadrul Sf. Liturghii foarte mulți copii și adulți, cu pregătirea necesară, s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, pr. paroh Alexandru Nan a vorbit despre vechimea colindelor, aceste „prelungiri” ale cântărilor de la strană. Cântate de către români din moși-strămoși, de peste 1500 de ani, aceste creații populare vestesc „singurul lucru nou sub soare”, întruparea Fiului lui Dumnezeu.

Părintele Alexandru a prezentat apoi pe scurt, și-n limba germană, pentru credincioșii nevorbitori de limba română și pentru prietenii parohiei prezenți la eveniemnt, importanța colindelor pentru români și activitatea corului „Armonia”. A urmat apoi concertul tradițional de Crăciun, fiind interpretate colinde din toate provinciile României. Publicul foarte numeros a apreciat cu îndelungi aplauze prestația corului.

La eveniment a participat și doamna Ramona Chiriac, Consul General al României la München, care a adresat un scurt cuvânt de salut și de felicitare comunității müncheneze, la început de mandat.

Înființat în anul 2004 la inițiativa unui grup de credincioși ai parohiei, sub directa îndrumare a fostului paroh, pr. dr. Mircea Basarab și dirijat cu multă competență de către teologul Ciprian Munteanu, corul a susținut anul acesta concerte de colinde la Augsburg, Feldkirch (Austria) și München.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan