A cincea ediție a Festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L” a avut loc la Negrești

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și susținerea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, la Şcoala Gimnazială „Mihai David” de Negreşti-Vaslui s-a desfăşurat cea de-a cincea ediţie a Festivalului de Colinde „Hristos se naşte, slăviţi-L!”, la care au participat ansambluri corale din judeţul Vaslui.

Vineri 17 decembrie 2016 la Şcoala Gimnazială „Mihai David” de Negreşti-Vaslui s-a desfăşurat cea de-a cincea ediţie a Festivalului de Colinde „Hristos se naşte, slăviţi-L!”. Acesta a fost organizat, ca și în anii precedenți, cu sprijinul doamnei profesoare (em.) Doinița Mihai și a părintelui Ioan Cucu (Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” – Negrești) cu binecuvântarea Mitropolitului Serafim, fiind sprijinit din fondurile Mitropoliei Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.  

Timp de două ore și jumătate, publicul s-a bucurat de colindele interpretate de: corul profesorilor„Vox Magistrum” din Parpanița, ansamblul „Hora” de la Școala „Mihai David” – Negrești, grupul „Serafimii” de la Școala Gimnazială din Todirești, corul Parohiei Drăginești, grupul „Arhaghelii” de la Școala Gimnazială Draxeni, corul profesorilor „Armonia” al Școlii Gimnaziale „Mihai David” – Negrești, corul „Lumină Lină” de la Băcești, „Îngerașii” de la Dumești, urmate de interpretările solistice ale elevelor Alina Cumpănescu, Diana Calinciuc și Vasilica Chițuleanu de la Școala din Rafaila. În încheiere, au interpretat colinde grupul „Glas de înger” de la Școala din Buda, „Crăițele” și corul elevilor de la Școala din Parpanița, „Îngerașii” din Dumești, elevii Școlii Ginmnaziale „Mihai David”- Negrești, grupul vocal „Simbol” al Liceului „N. Iorga” – Negrești și grupul „Le Printemps” din Negrești.

https://www.youtube.com/watch?v=CCo5qchZcGA

La Festivalul de colinde din judeţul Vaslui toţi participanţii au fost declaraţi câştigători şi au primit cadouri de Sfintele Sărbători din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Părinte Serafim, Joantă prin intermediul doamnei profesoare pensionare Doiniţa Mihai, fostă directoare ani a Școlii Gimnaziale „Mihai David” – Negreşti. În încheiere, Părintele paroh Ioan Cucu a transmis un cuvânt de mulțumire atât participanților, cât și celor care au sprijinit organizarea acestui festival: „Mulțumim ÎPS Serafim pentru implicarea în ajutorarea comunității noastre, precum și tuturor celor care din puținul lor contribuie pentru cei sărmani. Le dorim și lor sănătate, bucurii, și Sărbători cu bine! Fie ca bunul Dumnezeu să vă ocrotească, să vă bucure, și să vă dea tot ce vă este de folos duhovnicesc și în anul care vine!

Ca și în anii precedenți, festivalul a fost transmis pe canalul online Dumești TV, susținut de domnul Jenică Rusu.

Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord susține în orașul Negrești și înprejurimi, începând din 2013 programul de ajutorare „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Prin intermediul acestui program, la această data primesc lunar o bursă de 25 Euro un număr de 300 de copii din judeţul Vaslui, la care se adaugă alți 100 de copii în județul Botoşani. De asemenea, la Negrești, 30 de copii beneficiază de o masă gratuită la cantina liceului „Nicolae Iorga”. Aici puteți  citi scrisori de la coordonatorii și beneficiarii derularea proiectului.

Mulțumim tuturor celor care sprijină lunar sau ocazional copiii bursieri din Moldova, prin donațiile lor!

 

 

 Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina Facebook TV Dumești