Bucuria reîntâlnirii în rugăciune la Podersdorf am See (Austria)

Pr. Emanuel Nuțu, Viena
Duminică, 12 iunie, am avut din nou bucuria de a ne ruga în biserica Sf. Ecaterina a parohiei romano-catolice din Podersdorf am See (Burgenland), împreună cu aproximativ cincizeci de românce, însoțite de persoanele pe care le îngrijesc. În această localitate, care se află la aproximativ 80 de km. de Viena și în celelalte din jur, muncesc în asistență la domiciliu aproximativ cincizeci de doamne din România. Acestea îngrijesc mai multe persoane vârstnice și bolnave, alinându-le durerile trupești și cele sufletești, contribuind în acest fel ca ultimele clipe din viața aceasta pământească să le petreacă cu demnitate. Impresionant este că în puținul timp liber, se întâlnesc, discută, dar și cânta câte o Priceasnă, asa cum au făcut și în această seară.

Seara a fost una încărcată de emoție, amestecată cu lacrimi de bucurie pentru posibilitatea participării la slujbă în limba română, dar și de dor și durere sufleteasca, prin aducere-aminte de cei dragi, de familii, de soții și copiii rămași acasă. In asemenea momente se dezvăluie deopotrivă bucuria și frumusețea comuniunii de simțire românească și de trăire ortodoxă, dar se descoperă totodată și dimensiunea tragică și dureroasă a unei părți destul de mari a emigrației românești care a plecat din România în căutarea unui trai mai bun: înstrăinarea de familiile rămase acasă, de copii, de soți, de părinți, de prieteni, de cei dragi.
Agapa organizată după slujba religioasă în sala parohială a fost un moment prielnic pentru a sta de vorbă față către față și a schimba câteva cuvinte cu doamnele, cu austriecii cărunți, îngrijiți cu multă sensibilitate, cu doamna Florica Chiș și cu șefa Agenției „Pflegepartner Hermi Haider”, doamna Haider Hermine, care gestionează asistența la domiciliu în localitate si care a inițiat această seară de rugăciune, dar mai ales cu părintele paroh Maurus, prin a cărui bunăvoință și ospitalitate a fost posibilă organizarea evenimentului duhovnicesc în biserica parohiei catolice din Podersdorf.
Îi mulțumim Domnului că ne-a învrednicit să prilejuim o asemenea bucurie româncelor noastre harnice din Podersdorf am See și Îl rugăm să le inspire curaj și putere de muncă, să le binecuvinteze cu pace și bucurie!

 

relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena