Comemorarea poetului Mihai Eminescu, la Viena

127 de ani de la trecerea în eternitate

Pr. Dr. Nicolae Dura

Miercuri 15 iunie 2016 s-au ȋmplinit 127 de ani de la mutarea genialului Eminescu ȋn lumea celor de dincolo de zare. Pe Simmeringer Hauptstr. 161, ȋn faţa actualei biserici ortodoxe române, stradă pe care ȋnsuşi poetul nostru naţional a intrat ȋn Viena studenţiei lui (1869-1871), dar şi la alte reveniri ȋn capitala imperiului de altădată a fost ridicată o statuie reprezentativă cu bustul nemuritorului Eminescu. Ȋn această zi s-a săvârşit un parastas de pomenire pentru robul lui Dumnezeu Mihai cu tot neamul lui cel adormit.

Au fost depuse coroane flori la statuia poetului nostru naţional din partea: Ambasadelor României şi Moldovei, a Institutului Cultural Român din Viena, a Asociaţiei Mihai Eminescu şi a ziarului Jurnalul Românesc.

Iată o ȋnregistrare corală a poeziei Rugăciune de Mihai Eminescu. Corul Bisericii „La Sfânta Înviere” a fost pregătit de D-na Prof. Agnesia Ivan şi dirijat de Dl. Georgel Popa.

https://www.youtube.com/watch?v=<a href="https://www.youtube.com/watch?v=JMW7-Iutgvw" target="_blank" rel="nofollow noopener">JMW7-Iutgvw</a>

relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena