Bucurie în familia Pr. Mihail Baku – München

În Duminica Samarinencei, Biserica „Sf. Ioan Botezătorul” a Centrului Bisericesc Românesc din München (Alte Haidhauser Kirche) s-a bucurat de primirea în sânul ei a pruncului Gavriil, al treilea fiu al părintelui Mihail Christian Baku și al doamnei preotese Gabriela Baku. Sfânta Liturghie baptismală a fost săvârșită de ÎPS Serafim și PS Sofian.

 

 Duminică 10 mai, credincioșii ortodocși români din Biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din Haidhauser-München a au primit vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, la invitația familiei părintelui Mihail Christian Baku, slujitor al Centrului Bisericesc München. La Sfânta Liturghie Arhierească au coslujit Preasfințitul Părinte Episcop Sofian Brașoveanul, PC Pr. Mihail Baku, PC Pr. Constantin Oancea (Sibiu), PC Pr. Ciprian Burlăcioiu (CBROM) și PC Diacon Dumitru Dura, secretar eparhial, fiind săvârșită rânduiala specială a Sfântului Botez integrat in Liturghie.

ÎPS Serafim a încredințat pe pruncul nou-botezat nașilor Wilhelm și Mihaela. Aceștia l-au adus pe pruncul Gavriil la primirea Sfintelor Taine, potrivit tradiției, noul creștin fiind primul care se împărtășește cu Trupul și Sângele Domnului.

La predică, ÎPS Serafim a tâlcuit pericopa din capitolul 5 a Sfintei Evanghelii de la Luca, rânduită a se citi în Duminica a cincea după Paști, vorbind despre „închinarea în duh și în adevăr” a credincioșilor și de încredințarea că Dumnezeu este cu noi, nu numai din cuvintele auzite de la alții, ci și din convingerea personală. Toți cei prezenți au participat apoi la o agapă frățească, oferită de familia pr. Baku.