Bucurii la ceas aniversar, la Berlin

În 17-18 decembrie 2022, Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin a sărbătorit, în mod festiv, 5 ani de existență și activitate. Preotul și credincioșii parohiei din capitala Germaniei s-au bucurat de împreuna slujire, serbarea de Crăciun a tinerilor și lansarea DVD-ului parohiei Daruri cerești din inimi îngerești– serbări la diferite praznice-.

Evenimentul festiv a început sâmbătă, 17 decembrie, cu amenajarea spațiului (Bildungs- und Kulturzentrum Peter Edel) pentru slujire, pregătirea cadourilor de Crăciun și vecernia festivă.

Duminică, 18 decembrie, părintele paroh dr. Ionuț Dragoș Manu împreună cu diaconul Vasile Rusu au slujit Sfânta Liturghie, iar la finalul slujbei a avut loc serbarea de Crăciun a copiilor și tinerilor parohiei. Bucuria zilei a fost încununată de lansarea DVD-ului Daruri cerești din inimi îngerești– ce cuprinde diferite serbări desfășurate în parohie cu prilejul Nașterii Domnului (2019 și 2021) și cu prilejul Hramului 2022.

 În încheiere părintele paroh a ținut un cuvânt de învățătură, evidențiind importanța Pranzicului Nașterii Domnului și actualitatea colindelor. A felicitat pe cei prezenți pentru sărbătorirea celor 5 ani de activitate și împreună slujire, a mulțumit copiilor și cadreleor didactice pentru devotament și perseverență, a mulțumit membrilor consiliului parohial, dar și tututor credincioșilor pentru participarea regulată la slujbe și pentru sprijinul acordat în toți acești ani.