Centrul Bisericesc Român din München a primit Premiul Anualei de Arhitectură București

Centrul Bisericesc Român din München a primit Premiul „Arhitectură construită / Arhitectură publică” (ex aequo) al Anualei de Arhitectură București din acest an. Anunțul a fost făcut vineri pe Facebook de Episcopul vicar Sofian Brașoveanul al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

„Așezământul nostru Bisericesc a primit Premiul Anualei De Arhitectură București 2022, cea mai importantă expoziție-competiție de proiecte de arhitectură din București și din țară”, a scris ierarhul pe pagina personală de Facebook. „Ne onorează și ne bucură foarte mult această nominalizare, făcută de un juriu internațional, cuprinzând arhitecți din Franța, Polonia, Spania, România și Ucraina, și adresăm felicitări tuturor specialiștilor implicați în proiectare și punere în operă.”

„În mod deosebit mulțumim domnilor arhitecți proiectanți Șerban Sturdza, Matei Stoean și Tudor Elian, care au decis ca trofeul primit odată cu această nominalizare să fie oferit spre a se păstra în cadrul Centrului Bisericesc”, a încheiat Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul.

Proiectul Centrului Bisericesc Român Ortodox din München aparține arhitecților menționați în postarea ierarhului și a fost realizat de echipa biroului de proiectare PRODID din București. Complexul este format din Biserica în care se găsește Sala Crucilor, Centrul Comunitar și Sediul Episcopal cu Mănăstire.

„Continuator al tipului arhitectural «ideal» al planului în cruce greacă înscrisă, dezvoltat pe parcursul secolelor în spațiul bizantin (și definit în contextul românesc de importantul arhetip al Bisericii Domnești din Curtea de Argeș), lăcașul de cult din München este, de fapt, materializarea modelului sub o nouă formă”, explică autorii în prezentarea proiectului pentru Anuala de Arhitectură 2022. „Biserica se sprijină pe zece stâlpi cruciformi din beton aparent, care definesc Sala Crucilor – spațiul public interior cu rol principal de întâlnire în afara slujbelor, un cadru destinat atât conferințelor, expozițiilor cât și agapelor și celebrărilor.”

Sala Crucilor a Așezământului Bisericesc din München a fost, de altfel, și ea nominalizată la Secțiunea „Arhitectură construită / arhitectură publică” a Anualei de Arhitectură București 2022.

Lucrările la Centrul Bisericesc din München au început în 2014. În 14 august a început oficierea de slujbe, iar anul acesta, românii din München au sărbătorit Învierea Domnului în noul locaș. În 11 septembrie 2022 a fost sfințit altarul din Sala Crucilor.

Știre preluată de pe site-ul de știri Basilica al Patriarhiei Române.

Foto: sfințirea Altarului din Sala Crucilor, 11 septembrie 2022