Cea de-a patra ediție a Festivalului de Colinde al Diasporei românești va avea loc la Nürnberg

Centrul Mitropolitan și Parohia „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg organizează în 14-15 decembrie 2019 cea de-a patra ediție a Festivalului de Colinde al Diasporei Ortodoxe Românești, intitulată „Române, să fii bun!…”, la care participă opt coruri din Italia, Franța, Austria și Germania. Acestea vor interpreta colinde românești populare, bizantine, armonizate, precum și cântece de Crăciun din repertoriul internațional.

Inițiat în 2016, la propunerea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale și Meridionale, festivalul de colinde a devenit deja o tradiție pentru românii ortodocși din Diaspora. Ediția din acest an, organizată la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, este intitulată „Române, să fii bun !”, după un vers din binecunoscutul „Cântec de Crăciun”. Ca în fiecare an, organizatorii își propun să promoveze frumusețea și diversitatea colindelor românești și cântecelor de Crăciun specifice fiecărei țări care găzduiește comunitățile noastre parohiale, dar și frumusețea portului popular. Astfel, juriul format din specialiști în muzică, vor evalua pe lângă calitatea interpretării generale și cea mai bună interpretare a unui colind popular, a unuia armonizat pe patru voci și a unui colind din repertoriul internațional, precum și a corului cu cea mai frumoasă costumație.
Corurile din Chivasso (Italia), München (Germania), Nürnberg (Germania), Paris (Franța), Saarbrücken (Germania), Strasbourg (Franța), Viena (Austria) și Villeneuve-St. Georges (Franța) vor interpreta sâmbătă, 14 decembrie (începând cu orele 18:00) un colind armonizat (Noi umblăm și colindăm…, aranjament de Mihai Bârcă), un colind din țara de unde provine corul și un colind bizantin (sau popular), iar duminică, 15 decembrie, după ce vor înfrumuseța Sfânta Liturghie la bisericile românești din Franconia, seara (orele 18:00) vor reveni la Catedrala din Nürnberg unde vor cânta cele mai frumoase colinde din propriul repertoriu.

Intrarea este liberă. Vă așteptăm cu drag!

Afișele în limba română și în limba germană pot fi descărcate aici.