PS Ignatie, Episcopul Hușilor, în vizită la Augsburg, Würzburg și Aschaffenburg

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Serafim, în preajma sărbătorii Sfântului Apostol Andrei și a Zilei Naționale a României, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a vizitat parohiile din Augsburg, Würzburg și Aschaffenburg, unde a susținut conferințe și a slujit Sfânta Liturghie alături de preoți români din Germania.

Vineri 29 noiembrie, PS Ignatie a susținut conferința „Duhovnicul – chipul lui Hristos în viața creștinului” în sala parohială (Don-Bosco-Platz 3) a Parohiei „Sf. Arhid. Ștefan” din Augsburg, la invitația părintelui paroh Ciprian Suciu. Ierarhul a răspuns apoi întrebărilor venite din partea participanților.

Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, de Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în parohia românească din Würzburg, cu prilejul hramului. Alături de Preasfinția Sa, din soborul slujitorilor au făcut parte părintele Protos. Ghelasie Păcurar, parohul comunității românești din orașul de pe Main și preoți din Duisburg, Bonn, Ulm, Ravensburg, Freiburg, Mönchengladbach, Passau, Kempten, Augsburg, Trier și de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg, precum și părintele Klaus Klein, preot ortodox german care, la începutul lunii noiembrie 2019, a oferit prin intermediul Crucii Roșii Bavareze o ambulanță pentru viitorul centru medical al Episcopiei Hușilor.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Părintele Episcop Ignatie a explicat de unde provine credința, transmisă în spațiul tradițional țărănesc, că de Sărbătoarea Sfântului Andrei, cerurile sunt deschise: „Țăranii români aveau această credință, că în noaptea de Sfântul Andrei cerurile sunt deschise și harul lui Dumnezeu se coboară în sufletele oamenilor. Această credință nu era o simplă superstiție, ceva care ținea de exteriorul vieții lor duhovnicești. Toți cei care s-au ocupat de fondul tradițional profund al credinței țăranilor noștri, surprind faptul că ei, în noaptea de Sfântul Andrei, credeau că cerurile sunt, la modul real, deschise. Ce învățăm din această atitudine pe care o aveau oamenii simpli? Ei veneau la biserică, ascultau Evanghelia și își asumau, fiecare dintre ei, conținuturile pasajului evanghelic citit. În ziua de prăznuire a Sfântului Andrei se citește un astfel de pasaj, în care ni se vorbește că, odată cu venirea Fiului lui Dumnezeu, odată cu Întruparea Lui, cerurile se vor deschide și vom vedea cum coboară și urcă îngerii lui Dumnezeu, făcând această conexiune a pământului cu cerul. Ei, oameni simpli, știau să își asume Evanghelia în viața lor de zi cu zi. De aceea aveau această credință, că în noaptea Sfântului Andrei cerurile sunt deschise”.

Totodată, Preasfinția Sa a explicat cuvintele rostite de Hristos, la întâlnirea cu cei ce aveau să devină apostoli, frații Petru și Andrei, argumentând succesul misiunii Apostolilor pe promptitudinea cu care aceștia au răspuns chemării lui Hristos. Fiind în Postul Nașterii Domnului, Episcopul Ignatie a vorbit și despre relația pe care fiecare creștin trebuie să o aibă cu Dumnezeu, cu ajutorul duhovnicului. Este recomandat ca părintele duhovnicesc să se asemene în blândețe și nejudecată Domnului: „Hristos, pe cruce, nu a reproșat nimănui nimic, doar S-a rugat pentru cei care L-au batjocorit. O asemenea dragoste trebuie să manifeste și duhovnicul, chiar și atunci când îl calomniază sau când îl batjocoresc. Să fie ca Hristos, pregătit să îl îmbrățișeze și pe cel care îl vorbește de rău. Să își asume păcatul fiecărui om. Aceasta au făcut Apostolii. Altfel nu ar fi fost credibili, într-o lume ostilă, într-o lume majoritar păgână, care îi persifla. Ca să Îl găsim pe Hristos trebuie să Îl căutăm, să ne angajăm în această lucrare interioară, să înțelegem ce înseamnă trăirea credinței ortodoxe. La acest lucru ne ajută duhovnicul”.

Mai multe informații, în articolul de pe pagina de internet al Episcopiei Hușilor.

În încheiere, Ierarhul a mulțumit părintelui protosinghel Ghelasie Păcurar pentru invitația de a sluji în Germania. Părintele și parohia din Würzburg susțin constant  activitățile sociale derulate în Episcopia Hușilor. De asemenea, mulțumiri au fost adresate și celor patru psalți, membri ai corului „Tronos” al Patriarhiei Române, sosiți de la București pentru acest eveniment. Iar apoi PS Ignatie a oferit o „surpriză” creștinilor prezenți la Sfânta Liturghie, cântând colindul popular transilvănean „Pogorât-a, pogorât…”. Sărbătoarea s-a încheiat cu o frumoasă agapă pregătită de doamnele din parohia franconă.

A doua zi, Duminică, 1 decembrie 2019, Preasfinţitul Ignatie, a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia „Întâmpinarea Domnului” și „Sfânta Ecaterina” din Aschaffenburg.

În cuvântul de învăţătură, ierarhul a explicat Pilda talanţilor, afirmând că Dumnezeu nu discriminează pe nimeni, însă nu se manifestă nici în chip egalitarist, fiindcă darurile oferite de El sunt direct proporţionale cu responsabilitatea fiecăruia de a le înmulţi: „Cel care a primit 5 talanţi, a mers îndată să înmulţească aceste daruri. Era conştient de darurile imense, pe care Dumnezeu le-a aşezat în suflet, şi se pune pe treabă. Cu cât cineva are mai multe daruri, cu atât are responsabilitate maximală să le pună în lucrare, să nu le ascundă. Dumnezeu nu are o mentalitate comunistă. În comunism totul era egalizat. Comunismul încerca să-i egalizeze pe toţi, atât din punct de vedere intelectual, cât şi din punct de vedere al proprietăţilor. De aceea au înfundat puşcăria oameni care erau numiţi, dispreţuitor, «burghezi», adică oameni care sunt bogaţi şi sfidează regimul. De aceea au înfundat puşcăriile şi atâţia oameni intelectuali, inteligenţi. În utopia lor, comuniştii credeau că pot să creeze un «om nou» şi, în felul acesta, toţi să gândească la fel, adică aşa-numita «gândire unică». De aceea au înfundat puşcăriile atâţi oameni în acea perioadă. Dumnezeu nu gândeşte în  felul acesta. El este un «gentleman». El aşează în sufletul fiecăruia, fără să îl discrimineze sau să îl dezavantajeze în vreun fel, exact cât poate fiecare. Din punct de vedere spiritual, Dumnezeu nu ne-a creat cu dizabilităţi, Toţi, din punct de vedere spiritual, suntem oameni bogaţi. Ne naştem cu un număr de talanţi. Noi trebuie să descoperim care sunt darurile pe care Dumnezeu le aşează, cu îmbelşugare, în sufletul fiecăruia”. Totodată, Preasfinţia Sa a afirmat că prin această pildă trebuie să ne evaluăm fiecare dintre noi, iar unul dintre cele mai prețioase daruri este grija de viaţa sufletească, prin care duhovnicul se aseamănă lui Hristos, ajutând pe fiecare creștin.

La finalul cuvântului său, Preasfinţitul Părinte Ignatie a făcut referire la importanţa zilei naţionale şi la jertfa înaintaşilor: „Este ziua naţională, sărbătorim 101 ani de la unirea ultimei provincii româneşti, Transilvania, cu Patria Mamă. Făuritorii Marii Uniri au ştiut să îşi activeze talanţii. Unul dintre aceştia este dragostea faţă de neam, faţă de locurile în care ne-am născut. Noi am moştenit, în dar, o limbă, o identitate. Aici, în Occident, în diaspora, patria fiecărui român, aşa cum spunea Nichita Stănescu, este, mai ales, limba română. Chiar dacă suntem la distanţă, prin limba română ne simţim legaţi de patrie. Prin limbă, prin credinţă, prin identitatea de român putem trăi în mod plenar această legătură cu ţara noastră şi cu toţi înaintaşii, cărora le datorăm atât de mult. Cred că ei erau mai responsabili decât noi. Ei au luptat pentru unitatea ţării noastre. Noi, astăzi, din păcate, suntem sfâşiaţi în atâtea părţi, suntem dezbinaţi din diverse motive, unele mai de neînţeles decât altele. Înaintaşii noştri au luptat pentru darul unităţii; unitate şi de limbă şi în ceea ce priveşte suveranitatea statului, dar şi spirituală”.

Mai multe informații, în articolul de pe pagina de internet al Episcopiei Hușilor.