Cea de-a treia biserică din Viena prinde contur: A fost amplasată prima cruce pe lăcaşul de cult

Art. de Gheorghe Anghel, Basilica.ro

Cea de-a treia biserică românească din Viena, purtând hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, este mai aproape de finaliare. Părintele Emanuel Nuţu a anunţat miercuri pe contul său de Facebook împlinirea unei noi etape în construirea bisericii din capitala Austriei: în 11 martie a fost amplasată prima dintre crucile lăcaşului de cult.

 De asemenea, la intrarea în blocul în care locuiesc 47 familii de români din Viena a fost aşezată o icoană reprezentând pe Sf. Mucenic Gheorghe. Blocul a fost construit la iniţiativa parohiei din Viena. Părintele Emanuel a numit acest gest „o minunată mărturisire publică a credinței noastre strămoșești în centrul capitalei Austriei”. „Oare nu sunt minuni? Spunem atât: Slavă Ție Doamne!”, a notat clericul pe contul de Facebook.

Biserica şi blocul de locuinţe reprezintă un proiect unic dedicat comunităţii româneşti din Viena, fiind implementat în proximitatea Parcului Prater cu susţinerea financiară a Primăriei din capitala Austriei.

Piatra de temelie a lăcaşului de cult a fost sfinţită în urmă cu trei ani, iar lucrările au fost demarate în 2018.

Locaţia viitoarei biserici se află la punctul de întâlnire al străzilor Norbahnstraße și Taborstraße. Biserica va fi o replică a Mănăstirii Voroneț, cunoscută drept Capela Sixtină a Orientului.

Cele 47 de familii care locuiesc în blocul din apropierea bisericii au primit cheile la finalul anului trecut.

La parterul blocului  vor funcționa o grădiniță creștină, un magazin bisericesc și unul de produse tradiționale românești, un birou al Agenției de Pelerinaje al Patriarhiei Române, precum și spații comune pentru socializare.

Foto credit: Facebook/Pr. Emanuel Nuţu