Centenarul Marii Uniri: Prof. Radu Preda a conferențiat la Dortmund

În cadrul manifestărilor dedicate anului Centenar al Marii Uniri din cuprinsul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului se înscrie și conferința cu titlul „România 100. Lecțiile istoriei recente”, susținută la Dortmund de Prof. Dr. Radu Preda, titularul catedrei de Teologie Socială a Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca și directorul executiv al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER).

 Domnul profesor Radu Preda a poposit vineri seara 9 noiembrie în parohia „Sf. Dimitrie cel Nou” din Dortmund, unde a susținut o prelegere foarte bine documentată și totodată plină de analize fine și cu mult umor ale societății românești actuale precum și ale implicării Bisericii Ortodoxe în viața credincioșilor atât din țară cât și din Diaspora.

 În prima parte a conferinței, domnul Radu Preda a făcut o radiografie a primului secol românesc, de la Unirea din 1 decembrie 1918 și până la momentul Referendumului din luna octombrie din acest an. Prima sută de ani a României Mari a început cu o explozie de bucurie, datorată Unirii românilor într-o singură țară, mai apoi a cunoscut dictatura comunistă, ca să se încheie cu ultima perioadă de aproape 30 de ani de la Revoluția din 1989. Drumul României Mari în acești 100 de ani a fost prezentat ca o lucrare a lui Dumnezeu în istorie.  A fost singurul proiect de țară, sublinia dl. Radu Preda, care s-a realizat fără a sconta pe dușmănia interetnică datorită identității deschise cultivate în cadrul poporului român, popor care a reușit să păstreze diversitatea etnică în teritoriul lui.

 Cea de-a doua parte a conferinței a fost rezervată de către invitatul nostru așteptărilor cu care întâmpinăm viitorul secol românesc. Aceste așteptări decurg și din analiza situației în care se află Europa și România dar și a Referendumului pentru familie. Comunicarea mai bună a Bisericii cu societatea, catehizarea intensă a credincioșilor precum și a înțelegerii esenței vieții creștine și trăirea ei în societate sunt tot atâtea așteptări și provocări la începutul noului secol românesc, care așteaptă de la noi răspunsuri concrete și energice.

 Duminică 11 noiembrie, domnul profesor a ținut un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii, tâlcuind Pilda samarineanului milostiv. Credincioșii prezenți la slujbă s-au bucurat de interpretarea acestei frumoase pilde din Evanghelie din perspectiva Teologiei Sociale, prin care au înțeles că ei sunt purtători de bine în permanență și că Hristos și Biserica ne aduce aminte de aceasta și ne îndeamnă să lucrăm acest bine fie la nivel personal , fie la nivel comunitar.

 Conferința și cuvântul de învățătură ale domnului profesor Radu Preda au fost o revelație și au constituit un moment de meditație pentru credincioșii din parohie la ce înseamnă pentru noi Centenarul Marii Uniri și la ce avem de făcut, pentru a ne păstra identitatea românească și creștin ortodoxă.

 

Pr. paroh Dr. Ispas Ruja