Centenarul Marii Uniri sărbătorit la Salzgitter

 

Credincioșii români de la Parohia „Învierea Domnului” din Salzgitter împreună cu părintele paroh Alin Florea au sărbătorit Centenarul Marii Uniri de la 1918, pomenind pe eroii români și continuând împreună printr-un moment artistic dedicat acestui eveniment.

 Duminică 2 decembrie, după săvârșirea Sfintei Liturghii a urmat o slujbă de pomenire pentru Eroii căzuți pe câmpul de luptă pentru apărarea pământului strămoșesc, a ființei naționale și pentru apărarea credinței.

Festivitatea dedicată Centenarului Marii Uniri a continuat în sala parohială, în cadrul evenimentului fiind recitate poezii. Părintele fondator al parohiei, pr. Vasile Florea a ținut un cuvânt de învățătură, urmat de citirea Proclamației Marii Uniri de la Alba Iulia și de intonarea de către toți cei prezenți a unui buchet de cântece patriotice. Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească.