Sărbătoarea Sfântului Nicolae la Berlin

Zile de praznic ales şi de mare bucurie au fost pentru credincioşii ortodocşi din Berlin, la începutul lunii decembrie, cu ocazia prăznuirii Sf. Ier. Nicolae și a Sf. Mc. Filofteia, când în mijlocul lor s-a aflat Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, care a slujit Sfânta Liturghie și a săvârșit Taina Sf. Botez, în biserica parohială „Sf. Arhangheli”.

Credincioşii celor două parohii ortodoxe românești din Berlin, dar și numeroși oaspeți, s-au adunat încă de joi dimineața la Biserica Ortodoxă Română „Sf. Arh. Mihail și Gavril”, îmbrăcaţi de sărbătoare, pentru a lua parte la Liturghia baptismală din ziua praznicului Sf. Ier. Nicolae, când s-a săvârșit botezul fiicei părintelui Ioan Dragoș Manu, Alexia Enata.

Soborul slujitor prezidat de către Mitropolitul Serafim, a fost compus din părintele protopop Ioan Forga din Leipzig, protosinghel Clement Lodroman, parohul bisericii, părintele Nicolae Chiș, părintele ieromonah Athanasie Ulea din Chemnitz, părintele Sebastian Schipor din Dresden, părintele Rafael din Leipzig, părintele Teodor Mustea din Halle şi diaconii Ioan Bogdan Negru și Ionuț Băncilă.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a ţinut un înălţător cuvânt celor de faţă, axat în principal pe exemplul de vieţuire al Sfântului Ierarh Nicolae și dragostea jertfelnică a acestuia față de oameni, îndemnându-i pe credincioșii prezenți să urmeze modelul de viețuire al Sf. Ier. Nicolae, nu numai în perioada Crăciunului, ci și în fiecare zi și clipă a vieții.

Bucuria zilei și atmosfera festivă au continuat cu o agapă frățească, unde au fost invitați toți cei prezenți și dornici să o cunoască pe micuța Alexia Enata.