Cerc pastoral al Protopopiatului Germaniei de Nord, la Sögel

Sâmbătă, 3.11.2018 Parohia „Sf. Ier. Nectarie din Eghina” – Papenburg-Sögel din NV Germaniei a găzduit întâlnirea Cercului pastoral al Protoieriei Germaniei de Nord, prezidat de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, iar apoi slujba Sf. Maslu de Obște, la sfârșitul căreia a avut loc hirotesia întru protoiereu a PC Pr. Paroh Marius-Gabriel Matei. În aceeași zi a avut loc și o vizită a ierarhului, împreună cu preotul paroh și autorități orășenești la locul unde se va construi viitoarea biserică parohială.

Seara, în jurul orei 17, în Sögel la intersecția străzilor Sprakelerstraße și Hümmlinger Ring, pe terenul ce se va ridica viitoarea Biserică Ortodoxă Românească în stil maramureșean, a avut loc întâlnirea dintre oficialitățile statului, reprezentate de către Doamna Primar Irmgard Welling, și Înaltul Mitropolit Serafim înconjurat de preoții Protoieriei Germaniei de Nord.

Parohia a găzduit în continuare lucrările Cercului pastoral al Protopopiatului Germaniei de Nord, prezidat de Mitropolitul Serafim, cu participarea tuturor slujitorilor altarelor de la parohiile nordice, în cadrul căruia s-au dezbătut mai multe probleme actuale  privind pastoratia copiilor si a tinerilor. De la 18:30, după încheierea ședinței ÎPS Serafim, împreună cu preoții și diaconii, a săvârșit Taina Sfântului Maslu în biserica „St. Jakobus”, la care au participat mai mult de 100 de credincioși. 

După Taina Sfântului Maslu, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a mulțumit domnilor primari ai orășelului Sögel pentru darul oferit Parohiei: comunitatea de credincioși din Emsland va primi cu titlu gratuit – sub formă de concesiune pe o perioada de 99 de ani – un teren având suprafața de aproximativ 3200 mp, pe care se va construi o frumoasă biserică de lemn în stil maramureșean. Totodată, Mitropolitul a mulțumit reprezentanților Bisericii Catolice pentru disponibilitatea de a găzdui comunitatea de ortodocși români.

În cadrul acestui eveniment, Mitropolitul Serafim a hirotesit pe PC Pr. Marius-Gabriel Matei, Parohul Bisericii din Sögel, întru Protoiereu al Protoieriei Germaniei de Nord.