Vizită arhierească la Viena

Sâmbătă și duminică (3-4 noiembrie) Preasfinţitul Părinte  Episcop-vicar Sofian a efectuat o vizită pastorală în capitala Austriei, săvârșind Sf. Liturghie în cele două parohii vieneze alături de preoții slujitori, susținând o conferință duhovnicească și vizitând șantierul celei de-a treia biserică românească a metropolei dunărene.

 Sâmbătă 3 noiembrie, Preasfințitul Sofian și-a început vizita pastorală în Viena în Parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena. Dimineața a fost dedicată Sfintei Liturghii săvârșite de ierarh împreună cu părintele paroh Ioan Moga și părintele Viorel Ghera. Slujba a fost continuată cu Parastasul de obște și s-a încheiat un cuvânt de învățătură despre înțelesul creștin al morții și al pregătirii pentru trecerea dincolo.

Seara, după Slujba Vecerniei, Preasfinția Sa a susținut o conferință cu titlul „Omul modern și Sfânta Liturghie”. Conferința a fost urmată de un dialog intensiv cu cei prezenți, despre diferinte teme și probleme ale vieții creștine în lumea contemporană.

Duminică, vizita pastorală a continuat la cealaltă parohie din oraș, ocrotită de Sf. Ap. Andrei, unde ierarhul a slujit Sf. Liturghie duminicală împreună cu părinţii Nicolae Dura şi Emanuel Nuţu. În cuvântul de învăţătura al Duminicii a 22-a după Rusalii (Luca 16, 19-31), Preasfinţia Sa a interpretat şi a actualizat pilda rostita de Mântuitorul despre bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr. Această parabolă ne descrie şi ne prezintă cele două moduri de raportare la viaţa aceasta şi la bunurile materiale pentru a dobândi raiul sau iadul.

Preasfinţia Sa a prezentat şi faza lucrărilor de construcţie de la Centrul bisericesc din München şi a urat spor, putere şi bucurie în zidirea celei de-a treia biserici româneşti la Viena. După slujbă, PS Sofian a vizitat şi a binecuvântat locul unde se va zidi noua biserică din Viena, în Bruno-Marek-Allee, în Viena-Leopoldstadt.

 Foto/Text: www.sfantonie.at și pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena