„Chemări la Hristos” – lansare de carte la Sibiu

În cadrul Zilelor Șaguniene organizate la Sibiu, Editura ,,Andreiana” a Arhiepiscopiei Sibiului a lansat volumul părintelui Nicolae Dura – „Chemări la Hristos”, prin intermediul unei conferințe online.

 

Zilele Șaguniene, organizate la Sibiu în preajma sărbătorii Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și a Zilei Naționale a României, reprezintă în fiecare an un prilej pentru a pune în valoare publicațiile editurii eparhiale din orașul transilvan.

La lansarea volumului „Chemări la Hristos”, al părintelui Nicolae Dura, vicar pentru Austria, apărut în acest an, au păarticipat PC Pr. Lector Dr. Emanuel Tăvală, consilier cultural al Arhiepiscopiei Sibiului,  PC Pr. Prof. Dr. Constantin Necula de la Facultatea de Teologie din Sibiu, PC Pr. Dr. Cristian Muntean, paroh în Braşov, Dr. Mircea-Gheorghe Abrudan, cercetător la Academia Română din Cluj, precum și autorul

„Nu este o carte concepută la birou, în liniştea serii sau a zilelor tihnite, ci în zbuciumul cotidian. După 29 de ani de activitate şi de slujire la altarul vienez şi după 40 de ani de slujire la altarul Sfintei Ortodoxii româneşti, m-am gândit că pot să-mi permit să adun aceste gânduri pe care le-am aşternut pe hârtie, direct legat de viaţă. De aceea, îndrăznesc să spun că sunt cuvinte trăite, cuvinte simţite, mereu plămădite aflându-mă în priza vieţii”, a declarat părintele Nicolae Dura în cadrul intervenției sale. 

O recenzie a volumului, semnată de părintele Constantin Necula, poate fi citită aici.