Cinstirea Sfântului Ier. Andrei Șaguna în Parohia Emden-Leer

În 26-27 noiembrie, credincioșii Parohiei Emden-Leer împreună cu părintele paroh Vlad-Cătălin Lia și PC Pr. Cătălin Patriche, de la Parohia Bremen-Bremerhaven, au sărbătorit cu anticipație pe ocrotitorul lor, Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei.

 

Ziua de sâmbătă, 26 noiembrie, s-a desfășurat în Capela Parohială și a început cu citirea Acatistului Sfântului Ierarh Andrei Șaguna urmat de săvârșirea Sfintei Liturghii, la care a participat Părintele Cătălin Patriche, de la Parohia Bremen-Bremerhaven, alături de Părintele Paroh Vlad-Cătălin Lia.

Imediat după Sfânta Liturghie, doamnele din parohie au început pregătirile pentru agapa din ziua următoare.

Tot în ziua de 26 noiembrie, începând cu ora 17:00, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, la care au participat Părintele Cătălin Patriche de la Parohia Bremen-Bremerhaven și Părintele Andrei Bărbulescu de la Parohia Oldenburg-Ammerland, alături de Părintele Paroh Vlad-Cătălin Lia și foarte mulți credincioși ai Parohiei Emden, dar și din parohiile vecine.

Pe toată durata zilei de sâmbătă, în Capela noastră, ne-am bucurat de vizita fizică a Sfântului Luca al Crimeei, a Sfântului Spiridon, a Sfinților Mucenici Martiri de la Aiud, prin Sfintele lor moaște, alături de un veșmânt întreg al Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, toate acestea din amabilitatea Părintelui Cătălin Patriche.

Ziua de duminică, 27 noiembrie, s-a desfășurat în Paulusgemeinde Kirche din Emden, prin amabilitatea fraților evanghelici.

Sărbătoarea de duminică a început la ora 12:30 cu citirea Acatistului urmat de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

La momentul Cuvântului de învățătură, credincioșii au remarcat și extras învățăturile folositoare din Evanghelia duminicală, cea a Dregătorului bogat și a păzirii poruncilor.

Imediat după explicarea Evangheliei, tuturor celor prezenți le-a fost prezentată Revista Parohiei “Farul Nordului”, odată cu sărbătorirea Hramului fiind lansat primul număr al revistei.

În jurul orelor 15:00 toți cei prezenți au fost invitați să ia parte la agapa pregătită de membrii parohiei, nu înainte de o scurtă activitate dedicată copiilor parohiei, “Ora de Lectură”, activitate pedagogică de scurtă durată, ce are menirea de a reda copiilor răbdarea de a asculta, atenția la detalii, capacitatea de a reproduce ceea ce au ascultat și capacitatea de a rezuma sau extrage ideile principale.

Împreună, ne-am bucurat de mâncare, muzică și joc, tradiționale românești.

Suntem recunoscători tuturor celor ce s-au implicat în organizarea și bunul mers al Sărbătorii.

Deosebite mulțumiri adresăm și celor ce au ales să petreacă acest sfârșit de săptămână alături de Parohia comunității noastre.

Alese binecuvântări tuturor!

 

Adresa la care se poate citi și descărca revista parohială: https://www.parohia-emden.de/farul-nordului

Pr. Vlad-Cătălin Lia