S-a încheiat proiectul „Suntem români! Afirmarea românilor dincolo de granițe” al Radio Trinitas

 În perioada octombrie-noiembrie 2022, Radio Trinitas a implementat proiectul „Suntem români! Afirmarea românilor dincolo de granițe”, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Proiectul s-a derulat în parteneriat cu Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Au fost realizare peste 30 de interviuri cu români care au început sau și-au continuat cariera profesională în Germania (Münster și Dortmund) sau Austria (Viena), în baza studiilor făcute în România, dar și cu români care au renunțat la profesia pe care o aveau în țară și s-au reprofilat în străinătate. Interviurile sunt difuzate în cadrul emisiunii „Români – modele pentru români”.

De asemenea, au fost realizate două campanii media „Adaptare prin schimbare”, prin intermediul cărora Radio Trinitas susține integrarea, afirmarea și aprecierea românilor care trăiesc, studiază și muncesc în cele două țări.

Prin acest proiect, Radio Trinitas a promovat imaginea pozitivă a românilor care au reușit să se afirme în plan profesional și a evidențiat dificultățile în găsirea unui loc de muncă în acord cu pregătirea profesională.

Interviurile, realizate cu Neculai Bicajanu, Adina și Flavius Guiaș, Florin Filimon, Alina Trenkel, Cristian Demetrescu, Alexandru Cizek, Ninette Hollerbach (Germania) și Patricia Moga, Diana Aldea, Bogdan și Anastasia Olteanu (Austria), pot fi ascultate pe platforma Soundcloud a Radio Trinitas, aici.