Colaborare misionară între parohiile ortodoxe românești din estul Austriei

Duminică, 26 iunie, la Parohia „Sf. Antonie” din Viena s-a întrunit în ședință constitutivă Consiliul Comunității Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere” din Viena, Austria de Jos si Burgenland. Comunitatea este în cele trei landuri austriece persoana juridică (cu statut de corporație de drept public) care reprezintă în fața autorităților parohiile ortodoxe românești subordonate canonic Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

În momentul de față, din această instituție fac parte 10 parohii. În toată Austria există 25 de parohii ortodoxe române organizate teritorial în patru Comunități ale Românilor Ortodocși.

După adunarea generală din noiembrie 2021, când s-a votat noul statut, aceasta este prima întâlnire a Consiliului ca organ executiv al Comunității. Din Consiliu fac parte preoții parohi și câte doi consilieri laici (doamne și domni) de la fiecare parohie.

La ședință au luat parte următorii preoți: pr. dr. Nicolae Dura (vicar  al Arhiepiscopiei pentru Austria; parohia „Sf. Andrei”– Viena), pr. prof. dr. Ioan Moga (președinte al Comunității; parohia „Sf. Antonie” – Viena), pr. Emanuel Nuțu (parohia „Sf. Ștefan cel Mare” – Viena), pr. Cătălin-Florin Soare (vicepreședinte al Comunității; parohia Sankt Pölten), pr. Florin Razvan Gască (parohia Wiener Neustadt), pr. dr. Cezar Marktsteiner Ungureanu (parohia Krems an der Donau), pr. Ștefan Casian Lungeanu (parohia Amstetten), pr. Gabriel Silvestru Peltea (parohia Oberwart), pr. Marian Toșu (parohia Oberpullendorf / Eisenstadt) și pr. Radu Boșcu (parohia Baden bei Wien).

După depunerea jurământului de către membrii mireni ai Consiliului, s-au discutat teme de ordin financiar-economic, administrativ-bisericesc și misionar. Una din decizii a fost crearea unui fond misionar comun, prin care să fie ajutate parohiile care vor fi întemeiate în viitor pe teritoriul administrat de Comunitate.

La final, toți cei prezenți au luat parte la o agapă frățească organizată de Parohia Sf. Antonie.