Prima spovedanie și împărtășanie festivă, în două parohii din Viena

În Postul Sfinților Apostoli, programul catehetic „Prima Spovedanie”, adresat copiilor având vârsta de 7 ani, s-a încheiat în parohiile „Sf. Ap. Andrei” și „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena prin participarea pentru prima dată la Sfânta Taină a Spovedaniei și prin primirea într-un cadru festiv a Sfintei Împărtășanii.

Părintele Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, notează pe pagina Facebook a celei mai vechi parohii vieneze : „ca şi în anii trecuţi, am pregătit copii de 7 ani pentru prima Taină a Spovedaniei. După câteva luni, în zile de sâmbătă, am făcut pregătirea elevilor pentru prima Sfântă Taină a Spovedaniei”.

Părintele Emanuel Nuțu, de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” explică importanța acestui eveniment: „Această primă spovedanie a însemnat încheierea unei perioade de pregătire în cadrul orelor de religie sau a dialogurilor private cu copilașii, pregătire care a însemnat înțelegerea greșelilor/păcatelor pe care le pot face ei prin cuvânt, gând sau faptă. Au învățat ce înseamnă păcatul, cum trebuie să se pregătească pentru spovedanie, cum să ceară iertare si să se împace cu toți înainte de această Sfântă Taină, iar după spovedanie, au primit in mod festiv Sf. Împărtășanie, purtând pe cap coronițe de flori atent și cu drag pregătite de pedagogii lor”.

Slujitorii altarelor au felicitat pe copii, dar și pe părinții acestora, pe pedagogi și pe voluntarii care au susținut acest program de aprofundare a învățăturilor religioase care se desfășoară de mai mulți ani în parohiile Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.