Colind românesc la Primarul General al Vienei

A colinda înseamnă a duce vestea naşterii Domnului Hristos celor de lângă noi, înseamnă a le ura cele bune şi folositoare pentru mântuire. În acest an din iniţiativa doamnei Laura Hant, președinta Asociației „Mihai Eminescu” din Viena şi cu sprijinul domnului Dr. Harald Troch, membru în Parlamentul Austriei şi apropiat al Comunităţii româneşti din Viena, colindătorii de la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din capitala Austriei au fost primiţi de către domnul Dr. Michael Ludwig, primarul general al Vienei.

Un grup vocal al corului Bisericii „Sf. Ap. Andrei” din Viena, din care au făcut parte Raluca Crăciun, Georgel Popa şi Rodica Crăciun şi cântăreţii de operă Eliza Băleanu, Liviu Burz și Bogdan Gabriel Popescu au interpretat colinde de Crăciun, care au încântat sufletul celor prezenți. Cu emoţie şi bucurie sfântă au răsunat colinde româneşti în salonul istoric unde s-a semnat actul de naştere al celei de-a doua Republică austriacă.
45 de minute s-au ascultat aceste minunate colinde de acasă şi apoi s-a dialogat cu domnul primar Dr. Michael Ludwig despre buna coabitare şi integrare a comunităţii româneşti în Viena. Pr. Dr. Nicolae Dura, vicarul Bisericii Ortodoxe din Austria a discutat cu oficialitățile vieneze despre comunităţile românești ortodoxe şi despre buna comunicarea cu celelalte confesiuni şi religii în Austria, în general şi Viena în mod special, precum şi despre doi români care au fost „cetăţeni de onoare ai Vienei“: Zenovie Pop şi Nicolae Voicu.
Această întâlnire a exprimat dorința de dezvoltare pe mai departe a conexiunilor ce leagă pe români de țara adoptivă, Austria. Ea a fost încă o dovadă a bucuriei profunde ce ne adună pe toți creștinii, în preajma praznicului nașterii Mântuitorului, exprimând nădejdea și încredere că aceste vremuri de încercare vor trece cu ajutorul lui Dumnezeu şi că vom deveni mai buni.