Să dăruim iubind și să iubim dăruind! – Daruri de Crăciun de la Osnabrück

Preotul și credincioșii Parohiei „Sf. Ier. Teodosie de la Brazi” din Osnabrück, în colaborare cu parohiile Nereju Mic (Vrancea) și Chilișoaia (Iași) au organizat o campanie de ajutorare constând în cadouri personalizate constând din îmbrăcăminte și încălțăminte de iarnă, produse de igienă personală și nu în ultimul dulciuri pentru copii proveniți din familii cu posibilități financiare reduse.

Tradiția de a oferi cadouri pare să își aibă rădăcinile în creștinism. În Biblie sunt amintite numeroase evenimente în care erau oferite cadouri. Obiceiul de a dărui cadouri de Crăciun este atribuit celor trei Magi care au călătorit până în Betleem pentru a-I oferi cadouri pruncului Iisus Hristos. O societate este susținută de principiul reciprocității. Cineva dă timp, bani sau cadouri de Crăciun (și nu numai) și primește în schimb bucuria din ochii celor vizați sau alte cadouri. Relațiile dintre oameni devin o „rețea de dăruire și primire”, explică sociologii.

Luna decembrie a devenit în societatea capitalistă, consumistă, o lună a cadourilor sau a cumpărăturilor. De la mic la mare, oamenii sunt bombardaţi în perioada de sfârşit de an cu reclame care îmbie la achiziţii de toate felurile, iar localităţile ţării întră într-o stare febrilă: toată lumea goneşte după cadouri, uitând, de multe ori, de semnificaţia sărbătorilor.

Părintele Paisie Olaru de la Sihla, unul dintre cei mai renumiți duhovnici ai Bisericii Ortdoxe, afirmă că nu contează cât de mult dăruim, ci câtă iubire punem în dăruire, îndemnându-ne să oferim chiar și un zâmbet, pentru că și acesta este un gest de dragoste și un dar.

„Cu un bănuţ dăruit poţi cumpăra cerul. Nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin, ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire. Dacă n-ai nici măcar acel bănuţ, atunci dă un pahar cu apă rece!”, spune Sfântul Ioan Gură de Aur. De la începuturi și până în zilele noastre, au existat oameni bogați și oameni săraci, buni și răi, înțelepți și neinstruiti, generoși și zgârciți. Regimurile totalitare ale secolului trecut au încercat să îndepărteze ființă umană de ideea spirituală și să o apropie tot mai mult de lumea materială: omul cunoștea un singur drum – uzina, cârciumă, dormitor – fiind un robot, dar cu nevoi umane. Fără instruire, fără cultură, fără comunicare, fără informație. În ultimele decenii, megatehnologizarea tuturor domeniilor vieții a dus, pe de o parte, la superproductie și, deci, la abundență produselor, iar, pe de altă parte, la consumul exagerat al acestora de către oameni, omul devenind superconsumator de orice, fără limite. Cu toate acestea, oamenii devin tot mai reci și indiferenți la problemele semenilor, ființă umană se îndepărtează tot mai mult de menirea ei pe această lume, de ceea ce trebuie să fie: iubire. Omul a uitat că este făcut din iubire pentru iubire: nu se mai iubește nici pe el însuși și nici pe aproapele sau. Omul nu știe, nu vrea și nici nu are timp să se mai bucure de lucrurile simple. Ființă umană neglijează un lucru important, și anume faptul că la baza acțiunilor noastre stă fie semnul iubirii, fie lipsa acesteia.

Din punct de vedere creștinesc, există un paradox, în acest sens, adică cu cât dăruiești mai mult, rezerva ta se mărește, iar dacă nu dai deloc riști ca, foarte curând, să nu îți mai rămână nimic. Sărbătoarea Crăciunului ne îndeamnă pe toți să fim mai darnici și să arătăm o atenție deosebită copiilor și bătrânilor. Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord ne amintește că atunci când faci bine, când dăruiești ceva, când ajuți pe cineva aflat în nevoi, se secretă un hormon, serotonină (hormonul fericirii) care îți da o stare de bine, liniște și de bucurie.

Astfel, urmând îndemnului evanghelic „mai fericit este a da decât a lua”, credincioșii Parohiei ortodoxe românești „Sfântul Teodosie de la Brazi” din localitatea germană Osnabrück au continuat și anul acesta proiectele caritative , „Dăruiește un zâmbet celor de Acasă” și „Să-l ajutăm pe Moș Crăciun să vian și anul acesta” devenite o tradiție în parohie.

În colaborare cu părintele Horațiu Cristiades de la parohia vrânceana Nereju Mic, care a alcătuit o listă cu 70 de copii proveniți din familii cu posibilități financiare reduse, cu detalii privind înălțimea, greutatea și vârstă beneficiarilor, am reușit să organizăm o campanie de ajutorare conținând cadouri personalizate constând din îmbrăcăminte și încălțăminte de iarnă, produse de igienă personală și nu în ultimul dulciuri. Părintele Horațiu împreună cu consilierii au reușit, în ciuda vremii de iarnă și a drumurilor foarte anevoioase, să ducă aceste cadouri chiar în Ajunul Crăciunului, când mulți dintre copii erau plecați la colindat, după datină străbună, și nu mică le-a fost mirarea când au ajuns acasă și au găsit cadourile. Alți 30 de copii beneficiari ai proiectelor au fost cei din parohia Chilișoaia, județul Iași (preot Bogdan Preutu) care au primit răspuns la scrisorile adresate lui Moș Crăciun.

Mii de mulțumiri și doriri de bine țin să aduc credincioșilor parohiei noastre pentru mobilizarea exemplară de care au dat dovadă și implicarea în toate activitățile parohiei noastre, domnilor consilieri și comitetului de femei, precum și domnului Costel Patrona din Onești împreună cu toți colaboratorii săi, care ne-au ajutat pro bono atâția ani la rând să transportăm cadourile din Germania spre România.

Nădăjduim ca acest an, dedicat de Biserica Ortodoxă Română pastorației românilor din afara României, a produs multe înfrățiri între parohii românești din România și din afara granițelor ei, a înmulțit rugăciunea românilor, a adus mai multă unitate între români, o întrajutorare reciprocă, precum și o cunoaștere a realităților, a bucuriilor și a greutăților întâmpinate atât de românii din Diaspora, aflați pe toate meridianele pământului cât și de cei din țară.

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru acest an și ne rugăm să răsplătească jertfa tuturor, să înmulțească bucuriile în casele românilor, să ne dăruiască pace și înțelegere, sănătate și înțelepciune!

Sărbători binecuvântate! La mulți și fericiți ani!

Preot Bogdan, diaconii Cezar și Nicolae – Parohia Osnabrück